Muzyczne Źródła - Mari Kalkun, szelest estońskich kniei

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2020 16:00
Dzisiejsze muzyczne „Źródła” rozbrzmiewać będą dźwiękami estońskiego lasu i zimowych opowieści z Estońskich wiosek. To za sprawą Mari Kalkun, estońskiej wokalistki i multiinstrumentalistki. Swoim ciepłym głosem, delikatnością, minimalizmem w wykorzystaniu instrumentów, artystka roztacza intymną, poetycką aurę. Zakorzeniona w estońskiej tradycji, grana na kennelu i akordeonie, muzyka Mari Kalkun dotyka wrażliwych słuchaczy do głębi.
Audio
Mari Kalkun
Mari KalkunFoto: Ruudu Rahumaru

Mari Kalkun jest jedną z najpopularniejszych folkowych artystek młodego pokolenia w Estonii.  Pochodzi z południowo-wschodniego regionu Võrumaa, zamieszkanego głównie przez ludność Võro, z której artystka także się wywodzi. Jest wokalistką, gra także na różnych instrumentach, przede wszystkim na estońskiej tradycyjnej cytrze kannel. Zadebiutowała w 2007 roku solowym albumem Üü tulõk, od tamtej pory powstało ich jeszcze kilka, zarówno solowych, jak i z założonym przez nią folkowym zespołem Runorun. Studiowała muzykę tradycyjną w Estońskiej Akademii Muzyki i Teatru oraz na Akademii Sibeliusa w Helsinkach. Wykonuje pieśni zarówno w języku estońskim jak i w rodzimym Võro, sięgając do tradycyjnych tekstów oraz współczesnej poezji w tych językach. Podczas wiosennego lockdownu powstała jej najnowsza płyta, którą nagrała w ogrodzie własnego domu, akompaniując sobie na pianinie odziedziczonym po babci. 

Zapraszamy do posłuchania kolejnego koncertu z bazy EBU, nagranego podczas zeszłorocznych targów WOMEX w Tampere, w Finlandii. Podczas tego koncertu, w październiku 2019 roku, Mari Kalkun wystąpiła solo, śpiewając oraz grając na kannelu.

***

Tytuł audycji: Źródła

Prowadziła: Magdalena Tejchma

Data emisji: 21.12.2020

Godzina emisji: 15.15

mg