REKLAMA

Muzyka dla niespokojnych dusz

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2022 16:00
W poniedziałkowych „Źródłach” Kuba Borysiak zaprasza Słuchaczy do zadymionych salonów międzywojennego Bukaresztu… Naszymi przewodnikami będą artyści zespołu Corina Sîrghi și Taraful Jean Americanu.
Audio
Corina Sirghi si Taraful Jean Americanu
Corina Sirghi si Taraful Jean AmericanuFoto: mat. promocyjne

Powstała w Bukareszcie w 2017 roku grupa wyrosła z miłości do lăutari – śpiewaków rumuńskiego międzywojnia i „złotej ery” lat 60. Artyści Corina Sîrghi și Taraful Jean Americanu inspirują się Marią Tănase, Ioaną Radu, Gabi Luncă, Romică Puceanu i innymi kluczowymi wokalistkami tego gatunku.

Corina Sîrghi i jej taraf stali na czele ruchu mającego na celu przeniesienie tradycyjnego rumuńsko-romskiego gatunku muzica lăutărească do nowego pokolenia słuchaczy, z powodzeniem łącząc wyrafinowaną i uduchowioną muzykalność z szaloną energią przyjęcia weselnego mahala.

Corina Sîrghi, wspierana przez tradycyjny, całkowicie akustyczny taraf prowadzony przez akordeonistę Shauna Williamsa (aka Jean Americanu), z udziałem wirtuozowskich muzyków lăutar Marian Mirea (skrzypce), Marian Șerban (cimbalom) i Cristian Mirea (kontrabas), przywołuje zadymione salony lat 30. Bukareszt i imprezy Mahala z lat 90. z mieszanką namiętnych romansów, dusznych tang, ognistych tańców lăutar i hałaśliwych klasyków manele, które ukoją nawet najbardziej skołatane serca. Czego chcieć więcej u progu polskiej zimy?

***

Tytuł audycji: Źródła 

Prowadził: Kuba Borysiak

Data emisji: 21.11.2022

Godzina emisji: 15.15