Żywa tradycja na święcie folku w Lublinie. Ruszają Mikołajki Folkowe

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2022 16:00
8 grudnia Międzynarodową konferencją pt. „Żywa tradycja – dziedzictwo zbiorowej tożsamości” rozpoczął się tegoroczny – 32. już! – Międzynarodowy Festiwal Muzyki Ludowej „Mikołajki Folkowe". Od dziś wydarzenie rusza pełną parą – czekają nas koncerty, wystawy, warsztaty! Co jeszcze? O tym w piątkowych „Źródłach”.
Audio
  • Żywa tradycja na święcie folku w Lublinie. Ruszają Mikołajki Folkowe (Dwójka/Źródła)
32. Festiwal Mikołajki Folkowe
32. Festiwal Mikołajki Folkowe Foto: mat. promocyjne

„Mikołajki Folkowe” to najstarszy w Polsce oraz jeden z największych festiwali muzyki folkowej. Dzięki ciekawemu i różnorodnemu repertuarowi wydarzenia oraz jego wyjątkowej atmosferze, Mikołajki Folkowe są ważnym wydarzeniem kulturalnym i jednym z najbardziej interesujących przeglądów tego rodzaju muzyki w Polsce.

Pierwszy dzień koncertowy właśnie mija. Za nami konkurs Scena Otwata, w programie koncert energetycznego ukraińskiego zespołu Joryj Kłoc i polskich wschodzących gwiazd folku (jak zauważa Bogdan Bracha, wyznaczających także nowy trend w tym gatunku) – grupy Chrust. Tegoroczną odsłonę festiwalu przybliża Bogdan Bracha – muzyk i lider Orkiestry św. Mikołaja, a także animator kultury i szef artystyczny Mikołajek Folkowych.

- Zaprosiliśmy zespoły spoza granic Polski. To choćby wybitny Rusiński wokalista ze Słowacji, Stefan Stec ze swoim zespołem Fajta. To nie lada gratka dla wszystkich miłośników piosenek karpackich, w Polsce ich nie brakuje i ja do nich należę. Będą goście grający muzykę bałkańską, duet bośniacko-serbski. Almir Meskovic & Daniel Lazar. – wymienia Bogdan Bracha. – Na tym koncercie wystąpią również gospodarze, czyli Orkiestra św. Mikołaja oraz, co jest dla nas niezwykle ważne, laureaci konkursu Scena Otwarta, który w tym roku był jak zwykle na bardzo wysokim poziomie.

Niedziela na „Mikołajkach Folkowych” ma formułę otwartą. Publiczność usłyszy wówczas koncert etno-jazzowy i koncert „2 godziny dookoła świata”…

- To takie novum. Wystąpią studenckie zespoły, które tworzą w Lublinie młodzi artyści z wielu krajów: Zimbabwe, USA, Kolumbia, Białoruś czy Ukraina – rekomenduje Bracha. – Będzie to nowy żywioł, który pojawia się w naszej społeczności. Jako animatorzy ośrodka kultury studenckiej, jakim jest Chata Żaka, cieszymy się, że możemy zaproponować otwarcie się na wielokulturową społeczność Lublina.

Ważkim punktem programu Mikołajek Folkowych jest konkurs Scena Otwarta – przegląd młodych zespołów folkowych z całej Polski (i nie tylko!).

- Mamy 12 zespołów na niezwykle wysokim poziomie, prezentujące różnorodne punkty widzenia i definicje folku. Zmieniając regulamin, ogłosiliśmy, że na naszym konkursie mogą pokazać się zespołu nie tylko rekonstruujące, ale i zajmujące się muzyką autorską – mówi szef artystyczny Mikołajek Folkowych.

Muzyka zdecydowanie stanowi trzon festiwalu „Mikołajki Folkowe”, ale to nie jedyna atrakcja, przyciągająca do Chatki Żaka w grudniowy weekend. Poza koncertami mamy okazję uczestniczyć w konferencji naukowej, warsztatach tańców i rękodzieła.

- Jest i tzw. Jarmark Cudów, element, który właściwie stworzył się sam. Nie planowaliśmy go. To jarmark rękodzieła inspirowanego kulturą tradycyjną.

Ponadto artystyczny performance śpiewaczki i plastyczki Adrianny Iwanejko i pieśniarki Eweliny Prokopiuk, warsztaty ruchowe i muzyczne dla dzieci, warsztaty taneczne dla dorosłych. Organizatorzy zapraszają także na spotkanie kolektywu Odpowiedzialnych Festiwali. To grupa organizatorów festiwali i wydarzeń, „którym zależy na budowaniu i promowaniu odpowiedzialnego podejścia do tworzenia swojego eventu”. Spotkanie będzie także transmitowane na platformie Zoom. To nie wszystko! Dokładny program festiwalu dostępny jest na stronie „Mikołajek Folkowych”.

- Czasami myślę sobie już trochę tych lat minęło. Ze studentami w Chatce Żaka mamy do czynienia na co dzień. Także jako studenci zaczynaliśmy kiedyś organizację festiwalu „Mikołajki Folkowe”. Ułożyliśmy sobie wówczas takie „postulaty” dotyczące spojrzenia i użytkowania kultury tradycyjnej. Pamiętam, że jeden dotyczył tego, by każdy wziął z tego bogactwa folkloru, z tej wiedzy, choćby malutką cząstkę. To już jest dobrze. To my będziemy wtedy uważać, że nasza misja jest zrealizowana.

Poza tym w audycji zabrzmiały pieśni adwentowe w wykonaniu Zofii Warych oraz Kai i Janusza Prusinowskich oraz projekt POCZEKAY (Bastarda i poł-Księżyc) w repertuarze adwentowym. W tym roku przygotowujemy dla Państwa koncert świąteczno-noworoczny. Szczegóły już niebawem!

***

Tytuł audycji: Źródła 

Prowadził: Piotr Kędziorek

Materiał przygotowała: Patrycja Zisch

Data emisji: 9.12.2022

Godzina emisji: 15.15