Najświeższy folk na polskiej scenie

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2023 16:00
7 grudnia rozpoczyna się festiwal Mikołajki Folkowe. Najstarszy polski festiwal folkowy! Ale Mikołajki Folkowe to nie tylko muzyka. stały się iście interdyscyplinarnym festiwalem, na którym folk przyjął niejedno oblicze, bo także naukowe, rękodzielnicze, filozoficzne... Zapraszamy na lubelski festiwal wraz z jego organizatorami! 
Audio
33. Mikołajki Folkowe
33. Mikołajki Folkowe Foto: mat. promocyjne

Folkowe to festiwal interdyscyplinarny. Wiodącym tematem jest muzyka inspirowana muzyką tradycyjną, prezentowana i popularyzowana w sposób atrakcyjny i zrozumiały dla współczesnego młodego odbiorcy, oryginalna i nowoczesna. Zespoły folkowe występujące na festiwalu używają współczesnych środków do swobodnych interpretacji źródeł ludowej muzyki. Mikołajki Folkowe popularyzują kulturę tradycyjną poprzez edukację i zainteresowanie młodych ludzi wartościami i spuścizną folkloru, wskazując drogę, jak można dziś z niej korzystać. Oprócz koncertów będących osią festiwalu na „Mikołajkach” odbywają się liczne warsztaty, spotkania autorskie, prezentowane są filmy związane z kulturą ludową. Prezentują muzykę inspirowaną folklorem różnych regionów i krajów, stawiając sobie za cel „przełamywanie stereotypów i uprzedzeń pomiędzy narodami poprzez poznawanie ich tradycji i kultury”. [mat. organizatora]

Wróćmy do początków. Skąd pomysł na cykliczny festiwal?

- Orkiestra świętego Mikołaja, która była inicjatorem festiwalu i ma nad nim pieczę po prostu nie miała gdzie występować. Chciała stworzyć scenę, na której spotkają się jej podobni – wspominała Agnieszka Matecka.

W Chatce Żaka zrodził się festiwal dedykowany specjalnie dla zespołów z folkowego nurtu. Szybko został rozbudowany o Scenę Otwartą, na której mogą prezentować się nowo powstałe składy

- Wydaje się, że większość występujących dziś na scenie zespołów, a także te, o których możemy czytać w Encyklopedii Polskiego Folku, zaczynały swoją karierę na Scenie Otwartej. To cudowne, że tak się dzieje, choć jesteśmy przekonani, że nie tylko Scena Otwarta ukształtowała tych artystów – mówiła gościni Źródeł. – Niezmiernie nam przyjemnie, gdy grupy zamieszczają w swoim dossier występ na Scenie Otwartej.

Często artyści wracają na Mikołajki Folkowe już w roli gwiazd wieczoru. W tym roku będą to Malwina Paszek i Michalove. Mikołajki są festiwalem, który wyznacza trendy! Nie tylko polskiego, ale europejskiego folku, podkreślała Agnieszka Matecka.

A jak prezentuje się tegoroczna Scena Otwarta?

- Zespoły, które na niej w tym roku wystąpią, zaskoczyły nas swoim profesjonalizmem! To grupy, które często mają za sobą debiut fonograficzny, okrzepłe. Brakuje zupełnych debiutantów – mówiła Matecka. – Koncert, którego będziemy mogli wysłuchać w piątek, 8 grudnia, zapowiada się bardzo ciekawie!

 

Mikołajki Folkowe Scena Otwata 2023 Mikołajki Folkowe Scena Otwata 2023

W audycji Agnieszka Matecka zapowiada 33. festiwal Mikołajki Folkowe. Słuchamy także fragmentu występu zespołu Corina Sirghi & Taraf Jean Americanu – jednego z gości lubelskiego festiwalu – na zeszłorocznym Womexie.

***

Tytuł audycji: Źródła 

Prowadził: Kuba Borysiak

Data emisji: 6.12.2023

Godzina emisji: 15.15