Polskie Radio
Section05
mikołajki

Jak rozmawiać z dzieckiem o Świętym Mikołaju. Podpowiada psycholog dziecięcy

Czy warto pozbawiać dzieci wiary w Świętego Mikołaja? Może wystarczy nie podtrzymywać iluzji pozwalając dzieciom samym oswoić się z myślą, że jest to jedynie świąteczna przypowieść? Czy może się zdarzyć, że dziecko uświadomione przez rówieśników przeżyję wstrząs po którym straci zaufanie do najbliższych? Zapraszamy do lektury i wysłuchania rozmowy z psychologiem dziecięcym, który w audycji Polskiego Radia Dzieciom podpowiada kiedy zacząć i jak rozmawiać z dzieckiem o tajemnicy istnienia Świętego Mikołaja.
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla dzieci radio dla rodziców Joanna Ficińska Święty Mikołaj mikołajki psychologia dziecięca

Spotkanie ze św. Mikołajem w Polskim Radiu Dzieciom [ZOBACZ WIDEO]

Polskie Radio Dzieciom zaprosiło najmłodszych słuchaczy na wyjątkowe spotkanie ze świętym Mikołajem. Dziś o godz. 19.30 Mikołaj odpowiadał na pytania zadane przez dzieci. Jakie temperatury panują obecnie w Laponii w wiosce św. Mikołaja, z jaką maksymalną prędkością mogą się przemieszczać jego sanie? To tylko niektóre z pytań zadanych przez dzieci. Wszystkie wiadomości zostały przekazane Mikołajowi, a Mikołaj sprostał zadaniu i udzielił wyczerpujących odpowiedzi. To wyjątkowe spotkanie można teraz oglądać w formie wideo. Zapraszamy!
Zobacz więcej na temat:  Święty Mikołaj mikołajki radio dla dzieci radio dla rodziców DAB+

Najświeższy folk na polskiej scenie

7 grudnia rozpoczyna się festiwal Mikołajki Folkowe. Najstarszy polski festiwal folkowy! Ale Mikołajki Folkowe to nie tylko muzyka. stały się iście interdyscyplinarnym festiwalem, na którym folk przyjął niejedno oblicze, bo także naukowe, rękodzielnicze, filozoficzne... Zapraszamy na lubelski festiwal wraz z jego organizatorami! 
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Kuba Borysiak mikołajki Lublin

Mikołajki

Zgodnie z legendą i przechodzącą z pokolenia na pokolenie tradycją, św. Mikołaj jest patronem żeglarzy, rozbitków, a także rybaków, flisaków i przewoźników, posiada bowiem moc poskramiania burz, piorunów, sztormowych wichrów i wysokich fal morskich; patronem więźniów i jeńców wojennych; a także mnichów, notariuszy, literatów, uczonych i uczniów zdających egzaminy, piwowarów i młynarzy.
Zobacz więcej na temat:  kultura ludowa tradycja folklor Hanna Szczęśniak mikołajki Święty Mikołaj Święto Ludowe

Dziękujemy za tak liczne pytania do świętego Mikołaja

Do redakcji Polskiego Radia Dzieciom spłynęło mnóstwo pytań skierowanych do świętego Mikołaja. Jakie temperatury panują obecnie w Laponii, a konkretnie w wiosce św. Mikołaja? Z jaką maksymalną prędkością mogą się przemieszczać sanie Mikołaja? To tylko niektóre z pytań zadanych przez dzieci. Wszystkie wiadomości zostaną przekazane Mikołajowi, który odpowiadać na nie będzie podczas wyjątkowego spotkania dziś 6 grudnia o godz. 19.30 na Facebooku i na stronie internetowej Polskiego Radia Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  mikołajki Święty Mikołaj prezenty radio dla dzieci radio dla rodziców DAB+

Mikołajkowe opowieści o Laponii

W dniu mikołajek w "Jedynce Dzieciom" wybraliśmy się w wycieczkę do Laponii. To w tej fińskiej krainie znajduje się dom Świętego Mikołaja, który dostarcza nam prezenty w święta. Nasza reporterka Agnieszka Ciecierska porozmawiała z Kamilem Szwarbułą między innymi o tym, czy w Finlandii również obchodzi się mikołajki, oraz jak Święty Mikołaj może dostarczyć prezenty wszystkim dzieciom w ciągu jednej nocy.
Zobacz więcej na temat:  dzieci Joanna Ficińska Agnieszka Ciecierska mikołajki Laponia

Mikołajki w jesienno-zimowej aurze. "Jedyne takie miejsce" na Mazurach

Mikołajki - ta nieoficjalna stolica Mazur również poza sezonem ma wiele uroku. Do tej miejscowości zaglądają nie tylko żeglarze, uprawia się tutaj również narciarstwo zjazdowe i biegowe i łyżwiarstwo. W Mikołajkach znajduje się również jedyne w kraju - Muzeum Reformacji Polskiej. 
Zobacz więcej na temat:  mikołajki Mazury zima turystyka Roman Czejarek przyroda Giżycko żeglarstwo Muzeum Reformacji Polskiej w Mikołajkach Mazurski Klub Żeglarski Stowarzyszenie Wielkie Jeziora Mazurskie

Cyfrowe Radio Gwiazdka. Quiz - zapraszamy do udziału!

Frank Sinatra, Mariah Carey, Michael Buble i wielu innych wykonawców. Cyfrowe Radio Gwiazdka wciąż nadaje! W nim - moc świątecznych przebojów - od klasyki po nowości. Współcześnie, ale i z nutą nostalgii. Nie brakuje także muzycznych niespodzianek z najodleglejszych zakątków globu i oczywiście najpiękniejszych polskich kolęd. Cyfrowego Radia Gwiazdka posłuchasz w aplikacji mobilnej Polskiego Radia i na stronie moje.polskieradio.pl 
Zobacz więcej na temat:  W POLSKIM RADIU Polskie Radio cyfrowe radio święta mikołaj mikołajki