Angela Gaber Trio: Karpaty idą w Nową Tradycję

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2013 12:08
- Szukamy rzeczy, które łączą świat tradycyjny ze światem współczesnym. To mnie bardzo interesuje - mówi śpiewaczka Angela Gaber. - Czyli idziemy w Nową Tradycję - dodaje muzyk Look Sabat.
Audio
Angela Gaber śpiewa na Nowej Tradycji
Angela Gaber śpiewa na "Nowej Tradycji"Foto: Grzegorz Śledź/PR2

To teren, gdzie zawsze się miksowali ludzie z różnych kultur z żydowskiej, łemkowskiej, huculskiej i nawet bałkańskiej.
- Wiadomo, to jest charakterystyka pogranicza - mówi Look Sabat z Angela Gaber Trio. Muzyk wrócił w tamte rejony po 15-letniej przerwie i wielokulturowe wpływy odkrywa tam na nowo. - Zawsze tak było. Niektóre pieśni można było usłyszeć i po jednej i po drugiej stronie granicy. Nie wiadomo kto tą pieśń wymyślił - mówi Sabat.
- Przy okazji poznawania tej muzyki odkryłam swoje korzenie, jest we mnie trochę wschodniej krwi. Muzyka tradycyjna od tego czasu jest we mnie bardzo głęboko - mówi Angela Gaber, która śpiewa w zespole od półtora roku.
>>> Koncert laureatów "Nowej Tradycji" 2013 - Angela Gaber Trio >>>

ANGELA GABER TRIO
Angela Gaber - śpiew kolorowy (śmiechy, piski, krzyki) , bęben obręczowy
Look Sabat – duduk, saksofon, elektronika, przeszkadzajki, wokalizy
Aleksander Czikmakow – gitary wszelakie, grzechotki, śpiew

Trio powstało w 2011 roku w Bieszczadach, gdzie mieszkają i tworzą jego członkowie. Muzycy obracają się w różnych nurtach muzycznych, od folku po brzmienia elektro-akustyczne. Tworzą także muzykę do spektakli, m.in. przy realizacji dramatu Andrzeja Stasiuka "Ciemny las".
Są laureatami Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Folkowej "Mikołajki Folkowe 2012", Festiwalu Twórczości "Korowód 2012" Anny Treter oraz "Grechuta Festival 2011".
W marcu 2013 zespół wydał swój debiutancki album "Opowieści z Ziemi" z utworami zarejestrowanymi w kościele w Mrzygłodzie pod koniec lata 2012 roku.
Połączenie saksofonu, gitar, ormiańskiego duduka z subtelną elektroniką i głosem nadaje brzmieniu Tria indywidualny styl i charakter.
Interesujące rozwiązania kompozytorskie, wykorzystanie oryginalnego instrumentarium, swoiste improwizacje, wielość źródeł inspiracji ze szczególnym podkreśleniem kręgu karpackiego decydują o kształcie polsko-kazachskiego procesu muzycznego Angela Gaber Trio.

Zobacz więcej na temat: MUZYKA Nowa Tradycja
Czytaj także

Finał "Nowej Tradycji": Cuncordu e Tenore de Orosei

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2014 16:30
Gwiazdą ostatniego dnia ubiegłorocznego Festiwalu Muzyki Folkowej "Nowa Tradycja" był znakomity wokalny zespół z włoskiej Baronii. W przededniu "Nowej Tradycji" 2014 zapraszamy do obejrzenia nagrania tego koncertu!
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Nowa Tradycja" 2013. Nagroda za wierność muzyce swojego miejsca

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2013 07:17
- Wydaje mi się, że była jednomyślność i zgoda. Dla wszystkich członków jury to było jasne - mówił o werdykcie przewodniczący jury, muzyk Olo Walicki. Wygrali śpiewający pieśni tatarskie i pieśni w jidisz muzycy z Podlasia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Jak robisz folk, to jedź na Nową Tradycję"

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2013 13:14
- Ten festiwal scala środowisko muzyki folkowej i to jest fajne - mówi Karolina Cicha. - To jest jasno określone, jeśli zrobisz materiał folkowy, idź na Nową Tradycję. Warto to tu pokazać, by zderzyć się z ludźmi, którzy są specjalistami w tej dziedzinie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lesja Folk: żródłem jest opowieść

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2013 14:26
- Gramy przede wszystkim pieśni ukraińskie. Ogromna moc tkwi w tekście ludowym, który ludzie wymyślali pod wpływem prawdziwych wydarzeń - mówiła w "Magazynie Źródła" wokalistka Lesja Szulc.
rozwiń zwiń
Czytaj także

PKP Raducz: Skrzypce Klejnasa aż krzyczą

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2013 11:03
PKP Raducz, laureaci konkursu Nowa Tradycja, inspirują się muzyką wybitnego polskiego skrzypka ludowego. Jak odnajdują nagrania Stanisława Klejnasa i czego się z nich uczą? Opowiadali o tym w "Magazynie Źródła"
rozwiń zwiń
Czytaj także

Finał "Nowej Tradycji": Cuncordu e Tenore de Orosei - cz. 2.

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2013 19:00
Gwiazdą ostatniego dnia 16. Festiwalu Muzyki Folkowej "Nowa Tradycja" był znakomity wokalny zespół z włoskiej Baronii. Zapraszamy do obejrzenia nagrania koncertu!
rozwiń zwiń