REKLAMA

Autyzm. Wyprawa do wnętrza niezwykłych umysłów

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2016 12:55
Ile dziś wiemy nie tylko o ograniczeniach autyzmu, ale i potencjale, jaki ze sobą niesie? Posłuchaj rozmowy.
Audio
  • Autyzm. Wyprawa do wnętrza niezwykłych umysłów (Inny stan skupienia/Dwójka)
Autyzm obciążony jest wieloma stereotypami, choć wiemy coraz więcej o tym zaburzeniu (zdj. ilustracyjne)
Autyzm obciążony jest wieloma stereotypami, choć wiemy coraz więcej o tym zaburzeniu (zdj. ilustracyjne)Foto: pixabay/domena publiczna

"Krajobraz cywilizacyjny, w którym urodziłam się 65 lat temu, był bardzo odmienny od dzisiejszego. Przeszliśmy od zamykania dzieci z ostrym autyzmem w zakładach leczniczych do prób zapewnienia im spełnionego, najlepszego z możliwych sposobu życia" - napisała Temple Grandin, osoba autystyczna, profesor zootechniki na Uniwersytecie w Kolorado i znana w Ameryce popularyzatorka wiedzy na temat autyzmu. Jej nowa książka "Mózg autystyczny. Podróż w głąb niezwykłych umysłów" właśnie ukazała się w Polsce.

Pierwsza diagnoza autyzmu pojawiła się 1943 roku. Jak od tamtej pory próbowano go wyjaśniać? Ile dziś wiemy nie tylko o ograniczeniach, ale i potencjale, jaki ze sobą niesie? O tym rozmawialiśmy z Joanną Grochowską z Fundacji Synapsis, dr hab. Anitą Bryńską, psychiatrą oraz Aleksandrą Smereczyńska z Fundacji Ergo Sum.

O książce "Mózg autystyczny" i życiu z autyzmem opowiadała także Temple Grandin.

***

Tytuł audycji: Inny stan skupienia

Prowadzi: Paweł Siwek

Data emisji: 20.04.2016

Godzina emisji: 21.30

mc/bch

Czytaj także

Teatr 21 przeciwko wykluczeniom

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2016 09:00
Bohaterką "Notatnika Dwójki" była Justyna Sobczyk - założycielka teatru, którego aktorami są osoby niepełnosprawne umysłowo.
rozwiń zwiń