F. Chopin. Koncert e-moll w wykonaniach finalistów Konkursu Chopinowskiego

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2021 19:00
W audycji krytycy muzyczni wysłuchali "Koncertu fortepianowego e-moll" op. 11 Fryderyka Chopina w mistrzowskich wykonaniach finalistów tegorocznego Konkursu Chopinowskiego.
Bruce (Xiaoyu) Liu
Bruce (Xiaoyu) LiuFoto: Wojciech Grzędziński/NIFC

finale XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina uczestnicy mieli do wyboru jeden z dwóch koncertów wybitnego kompozytora: e-moll lub f-moll.

– Koncert e-moll – dosyć niefortunnie, jako wydany wcześniej, nazwany pierwszym – poszedł śladem rzeczywiście pierwszego Koncertu f-moll. Dzieli z tamtym i formę, i fakturę, a przede wszystkim – ową poetycką, młodzieńczą, romantyczną aurę. Tyle że zdaje się być pisany pewniejszą już ręką i uchem bardziej doświadczonym. (...) Na prawykonanie Koncertu w Teatrze Narodowym ściągnęła ponownie cała Warszawa – czytamy na stronie internetowej Konkursu (www.chopin2020.pl).

To właśnie Koncert fortepianowy e-moll op. 11 wykonywał podczas finału Konkursu Chopinowskiego jego zwycięzca, reprezentujący Kanadę Bruce (Xiaoyu) Liu.

***

"Płytowy Trybunał Dwójki" to audycja, w której zaproszeni goście – krytycy muzyczni – porównują interpretacje wybranego utworu, nie wiedząc, kto jest wykonawcą.

Program składa się z czterech rund, w każdej z nich eliminujemy jedno wykonanie. Do ostatniej rundy przechodzą dwa lub trzy najlepsze, zdaniem gości, interpretacje. W finale wybieramy tę najlepszą. Dopiero po odrzuceniu dowiadujemy się, kto podpisał się pod konkretnym wykonaniem.

Tym razem wykonania oceniali: Wojciech Michniewski, Andrzej Sułek i Kacper Miklaszewski. Która interpretacja Koncertu fortepianowego e-moll najbardziej przypadnie do gustu Dwójkowym ekspertom? Czy będą oni zgodni z jury Konkursu? Zapraszamy do wysłuchania audycji.


Posłuchaj
117:24 PR2 25 grudzień 2021 17_00_00.mp3 F. Chopin. Koncert e-moll w wykonaniach finalistów Konkursu Chopinowskiego (Płytowy Trybunał Dwójki)

 

***

Tytuł audycji: Kto słucha, nie błądzi, czyli Płytowy Trybunał Dwójki

Prowadził: Jacek Hawryluk

Data emisji: 25.12.2021

Godzina emisji: 17.00

Czytaj także

Odbiorcy Polskiego Radia słuchają Chopina. 2,5 miliona osób śledziło Konkurs Chopinowski w Polskim Radiu

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2021 17:01
Ponad 630 godzin transmisji, audycji, komentarzy i rozmów na antenach Polskiego Radia poświęconych XVIII Międzynarodowemu Konkursowi Pianistycznemu im. Fryderyka Chopina. Publiczny nadawca jako współorganizator i patron medialny wydarzenia był jednym z głównych emitentów informacji dotyczących Konkursu Chopinowskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Recital Leonory Armellini z NOSPR [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2021 07:00
W piątkowy wieczór (12.11) wysłuchaliśmy niezwykłego koncertu w wykonaniu laureatki V nagrody XVIII Konkursu Chopinowskiego - Leonory Armellini. W repertuarze 29-letniej Włoszki znalazły się jedne z najsłynniejszych dzieł Chopinowskich. 
rozwiń zwiń