"Lukrecja". Jerzy Fryderyk Haendel i jego kantata

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2022 19:14
Płytowy Trybunał Dwójki tym razem obradował nad dziełem Jerzego Fryderyka Haendla – kantatą "Lukrecja" HWV 145 ("O Numi eterni!"). Które nagranie okazało się najlepsze? 
Od lewej: Lilianna Stawarz, Jacek Hawryluk, Barbara Kinga Majewska i Dorota Kozińska
Od lewej: Lilianna Stawarz, Jacek Hawryluk, Barbara Kinga Majewska i Dorota KozińskaFoto: Wojciech Kusiński/PR

Jego styl uważa się za syntezę trzech elementów narodowych: włoskiego, niemieckiego i angielskiego. Pełne blasku i siły witalnej utwory Jerzego Fryderyka Haendla (1685-1759) stanowią, obok dzieł Jana Sebastiana Bacha, szczytowe osiągnięcie epoki baroku.

Niemiecki kompozytor był już nie raz bohaterem "Płytowego Trybunału Dwójki". Tym razem przyszła kolej na jedną z jego kantat - "Lukrecję" HWV 145 ("O Numi eterni!"). Najdoskonalszego wykonania utworu poszukiwało jury pod przewodnictwem Jacka Hawryluka w składzie: Dorota Kozińska, Barbara Kinga Majewska i Lilianna Stawarz.

Zobacz galerię zdjęć z obrad Trybunału >>>>>

***

"Płytowy Trybunał Dwójki" to audycja, w której zaproszeni goście – krytycy muzyczni – porównują interpretacje wybranego utworu, nie wiedząc, kto jest wykonawcą.

Program składa się z czterech rund, w każdej z nich eliminujemy jedno wykonanie. Do ostatniej rundy przechodzą dwa lub trzy najlepsze, zdaniem gości, interpretacje. W finale wybieramy tę najlepszą. Dopiero po odrzuceniu dowiadujemy się, kto podpisał się pod konkretnym wykonaniem.


Posłuchaj
118:15 2022_04_02 17_02_38_PR2_Plytowy_Trybunal_Dwojki.mp3 "Lukrecja". Jerzy Fryderyk Haendel i jego kantata (Kto słucha - nie błądzi, czyli Płytowy Trybunał Dwójki)

 

***

Tytuł audycji: "Płytowy Trybunał Dwójki, czyli kto słucha, nie błądzi"

Prowadził: Jacek Hawryluk

Data emisji: 2.04.2022

Godzina emisji: 17.00

Czytaj także

Concerti grossi op. 3 Händla przed Płytowym Trybunałem

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2020 19:00
W Płytowym Trybunale Dwójki jury w składzie: Dorota Kozińska, Lilianna Stawarz i Krzysztof Firlus oceniło wykonania jednego z dzieł znakomitego niemieckiego kompozytora okresu późnego baroku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Piotr Fronczewski i "Karnawał zwierząt" C. Saint-Saensa

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2022 19:00
Podczas tej audycji słuchaliśmy "Karnawału zwierząt" Camille'a Saint-Saensa z tekstami Piotra Kamińskiego, które zinterpretował Piotr Fronczewski. Najlepsze nagranie tego utworu wybrało jury złożone z ekspertów.
rozwiń zwiń