Polskie Radio
Section05
karnawał

Pączek z marmoladą. "W Tłusty Czwartek staje się symbolem polskości"

Mogą być z lukrem lub cukrem pudrem, posypane kruszoną czekoladą lub wiórkami kokosowymi. Najważniejsze żeby były na stole w Tłusty Czwartek, co poza granicami Polski wcale nie jest takie oczywiste. O ile Włosi mają tradycje karnawałowych wypieków, to już w Meksyku nie ma takiego zwyczaju. Jednak tam gdzie są Polacy, tam również zawędrował polski pączek z marmoladą lub wspomnienie o nim. - W Tłusty Czwartek pączek staje się symbolem polskości - przyznaje Sabina Poulsen, Polka z Wysp Owczych.
Zobacz więcej na temat:  tłusty czwartek karnawał pączki faworki słodkości Rzym Bolonia Włochy Wyspy Owcze Meksyk tradycja smak Małgorzata Frydrych

Mięsopust, zapusty, czyli polski karnawał i jego tradycje

Karnawał to tradycyjnie okres zimowych balów, maskarad, pochodów i zabaw. Rozpoczyna się najczęściej w dniu Trzech Króli, a kończy we wtorek przed Środą Popielcową, która oznacza początek wielkiego postu i oczekiwania na Wielkanoc. I właśnie o polskich tradycjach związanych z karnawałem rozmawiali w "Klubie Trójki" goście Tomasza Zaperta.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA karnawał tradycja pączki zabawa Klub Trójki Tomasz Zapert Trójka

Taniec z niedźwiedziem. Wodzenie Bera na szczęście i pomyślność

Jeszcze tylko trzy tygodnie zostały do zakończenia tegorocznego karnawału. Zgodnie z tradycją kolejne polskie wsie odwiedza Ber, czyli niedźwiedź. By zagwarantować sobie pomyślność, należy z nim zatańczyć. Zwyczaj kultywowany jest m.in w gminie Chrząstowice w województwie opolskim. Jak wyglądają przygotowania i skąd wziął się zwyczaj?
Zobacz więcej na temat:  Trójka społeczeństwo opolskie tradycja zwyczaje karnawał Tomasz Miara