"Grand Duo Concertant" Carla Marii Webera

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2022 19:00
W tym wydaniu audycji "Kto słucha nie błądzi, czyli Płytowy Trybunał Dwójki" Jan Jakub Bokun, Marek Bracha i Andrzej Sułek przyjrzeli się utworowi Carla Marii Webera – "Grand Duo Concertant" op. 48. 
Jan Jakub Bokun
Jan Jakub BokunFoto: Grzegorz Śledź/PR2

Jury: Jan Jakub BokunMarek Bracha i Andrzej Sułek.

Carl Maria Weber – Grand Duo Concertant op. 48

Niemiecki kompozytor wczesnego romantyzmu to bohater najbliższych obrad Płytowego Trybunału Dwójki. Carl Maria von Weber był także pianistą i dyrygentem. Pochodził z muzykalnej rodziny: matka była śpiewaczką, bracia grali na różnych instrumentach, a ojciec zajmował stanowisko kapelmistrza i marzył o karierze muzycznej dla Carla.

Od 1804 pełnił funkcję kierownika muzycznego opery Kalte Asche we Wrocławiu, a w latach 1806-1807 działał na dworze księcia Eugeniusza Wirtemberskiego w miejscowości Pokój na Opolszczyźnie. Następnie pełnił funkcję dyrektora opery w Pradze oraz w Dreźnie.

Pozostawił bogaty i różnorodny dorobek kompozytorski, począwszy od dzieł fortepianowych, poprzez koncerty na instrumenty dęte, po dzieła operowe.

***

"Płytowy Trybunał Dwójki" to audycja, w której zaproszeni goście – krytycy muzyczni – porównują interpretacje wybranego utworu, nie wiedząc, kto jest wykonawcą.

Program składa się z czterech rund, w każdej z nich eliminujemy jedno wykonanie. Do ostatniej rundy przechodzą dwa lub trzy najlepsze, zdaniem gości, interpretacje. W finale wybieramy tę najlepszą. Dopiero po odrzuceniu dowiadujemy się, kto podpisał się pod konkretnym wykonaniem.


Posłuchaj
119:26 2022_06_04 17_00_06_PR2_Plytowy_Trybunal_Dwojki.mp3 "Grand Duo Concertant" Carla Marii Webera (Płytowy Trybunał Dwójki)

 

***

Tytuł audycji: Kto słucha, nie błądzi, czyli Płytowy Trybunał Dwójki

Prowadził: Jacek Hawryluk

Data emisji: 04.06.2022

Godzina emisji: 17.00


Czytaj także

Bela Bartók i jego I Koncert fortepianowy

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2022 08:00
W tym spotkaniu Płytowego Trybunału Dwójki nasze jury w składzie: Ewa Szczecińska, Karol Radziwonowicz i Andrzej Sułek  poszukiwało najwspanialszego nagrania "I Koncertu fortepianowego" Beli Bartóka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Liederkreis op. 39. W poszukiwaniu najdoskonalszego wykonania

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2022 19:00
W tym wydaniu Płytowego Trybunału Dwójki jury w składzie: Anna Radziejewska, Aleksander Laskowski i Marek Bracha poszukiwało najlepszego wykonania cyklu pieśni Roberta Schumanna Liederkreis op. 39.
rozwiń zwiń