Karol Szymanowski i Sonata skrzypcowa d-moll op. 9

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2022 19:15
W ostatniej przed wakacjami audycji "Płytowy Trybunał Dwójki" słuchaliśmy Sonaty skrzypcowej d-moll op. 9 Karola Szymanowskiego. Wraz z Jackiem Hawrylukiem w obradach Trybunału udział wzięli Agata Szymczewska, Aleksander Laskowski i Karol Radziwonowicz.
Aleksander Laskowski
Aleksander LaskowskiFoto: Wojciech Kusiński/PR

Karol Szymanowski napisał sonatę w wieku 22 lat, w 1904 roku, i dedykował swojemu koledze ze szkoły w Elizawetgradzie - Bronisławowi Gromadzkiemu, skrzypkowi amatorowi. Prapremiera sonaty miała miejsce dopiero pięć lat później, w roku 1909 w Warszawie, z udziałem Pawła Kochańskiego i Artura Rubinsteina.

Sonata skrzypcowa d-moll op. 9 ukazuje niezwykły kunszt Szymanowskiego. Jest to młodzieńcze dzieło kompozytora, ale dzięki niezwykłej inwencji melodycznej i wrażliwości na brzmienie widać w nim cechy szczególnie zindywidualizowane.

Wykonywali ją i nagrywali na płytach najwybitniejsi wioliniści, m.in. Zdzisław Jahnke, Dawid Ojstrach, Wanda Wiłkomirska, Krzysztof Jakowicz, Piotr Pławner, Krzysztof Bąkowski.

***

"Płytowy Trybunał Dwójki" to audycja, w której zaproszeni goście - krytycy muzyczni - porównują interpretacje wybranego utworu, nie wiedząc, kto jest ich wykonawcą.

Program składa się z czterech rund, w każdej z nich eliminujemy jedno wykonanie. Do ostatniej rundy przechodzą dwa lub trzy najlepsze, zdaniem gości, interpretacje. W finale wybieramy tę najlepszą. Dopiero po odrzuceniu dowiadujemy się, kto podpisał się pod konkretnym wykonaniem.

Posłuchaj
119:12 2022_06_25 17_00_44_PR2_Plytowy_Trybunal_Dwojki.mp3 Karol Szymanowski i "Sonata skrzypcowa d-moll op. 9" (Płytowy Trybunał Dwójki)

 

***

Tytuł audycji: Kto słucha, nie błądzi, czyli Płytowy Trybunał Dwójki

Prowadził: Jacek Hawryluk

Data emisji: 25.06.2022

Godzina emisji: 17.00

Czytaj także

Teresa Chylińska: II Symfonia B-dur Szymanowskiego to maestria formy

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2022 10:00
- Karol Szymanowski przyznał, że ma poczucie, iż takiej symfonii nikt przed nim w Polsce nie napisał. Pod dyrekcją Fitelberga rozpoczął się triumfalny pochód II Symfonii przez Berlin, Wiedeń, Lipsk, Drezno. To była dekada życia pełnej II Symfonii i jej wielkiego światowego sukcesu, podkreślano maestrię formy tego utworu - mówiła na antenie Dwójki Teresa Chylińska, najwybitniejsza badaczka życia i twórczości kompozytora.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Król Roger" - piękna, acz niezrozumiała opera Karola Szymanowskiego

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2022 05:40
96 lat temu, 19 czerwca 1926 roku, odbyła się w Warszawie premiera jednej z największych oper wybitnego kompozytora Karola Szymanowskiego.
rozwiń zwiń