REKLAMA

I Koncert skrzypcowy Szymanowskiego

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2022 19:00
Przed zbliżającym się 16. Konkursem im. Henryka Wieniawskiego w "Płytowym Trybunale Dwójki" pojawiło się skrzypcowe arcydzieło - baśniowy I Koncert skrzypcowy Karola Szymanowskiego. Z Jackiem Hawrylukiem obradowali Agata Szymczewska, Wojciech Michniewski i Andrzej Sułek. Które nagranie okazało się zwycięskie?
Obok Jacka Hawryluka (P) w jury Płytowego Trybunału Dwójki zasiądą: (od lewej) Wojciech Michniewski, Andrzej Sułek i Agata Szymczewska
Obok Jacka Hawryluka (P) w jury Płytowego Trybunału Dwójki zasiądą: (od lewej) Wojciech Michniewski, Andrzej Sułek i Agata SzymczewskaFoto: Wojciech Kusiński/PR

Zwyciężyło nagranie:

Kaja Danczowska, Orkiestra Filharmonii Narodowej, dyr. Kazimierz Kord (nagranie: 12.06.1996 Filharmonia Narodowa; CD Accord 1997)

II miejsce:

Lisa Batiashvili, The Philadelphia Orchestra, dyr. Yannick Nézet-Séquin (nagranie: styczeń 2022, DG 2022)

Pozostałe nagrania:

  • Wanda Wiłkomirska, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej, dyr. Witold Rowicki (nagranie: 6.03.1961; LP Polskie Nagrania 1961, CD 1990)
  • Thomas Zehetmair, City of Birmingham Symphony Orchestra, dyr. Simon Rattle (nagranie: kwiecień 1995; EMI 1996)
  • Nicola Benedetti, London Symphony Orchestra, dyr. Daniel Harding (nagranie: DG 2005)
  • Christian Tetzlaff, Wiener Philharmoniker, dyr. Pierre Boulez (nagranie: czerwiec 2009; Musikverein Wiedeń DG 2010)

Posłuchaj
113:05 2022_10_01 17_00_00_PR2_Plytowy_Trybunal_Dwojki.mp3 I Koncert skrzypcowy Szymanowskiego (Kto słucha nie błądzi, czyli Płytowy Trybunał Dwójki) 

Burzliwe lata I wojny światowej przyniosły prawem dziwnego paradoksu niezwykle bujny rozkwit twórczości Karola Szymanowskiego. Kompozytor, odcięty wówczas od Europy w swej rodzinnej Tymoszówce na Ukrainie, położonej daleko poza linią frontu i będącej do wybuchu rewolucji oazą spokoju, pracował intensywnie w wielkim skupieniu i stworzył szereg wybitnych dzieł, w których skrystalizował swój nowy, impresjonistyczny styl.

Jednym z tych, które wyróżnia się spośród nich, jest I Koncert skrzypcowy op. 35, skomponowany latem i jesienią 1916 roku. Inspirującą rolę w jego powstaniu odegrał, podobnie jak w przypadku Mitów, bliski przyjaciel Szymanowskiego, znakomity skrzypek wirtuoz Paweł Kochański, który służył mu radami przy ostatecznej redakcji partii solowej i napisał bezbłędną stylistycznie kadencję, stanowiącą integralny epizod kompozycji.

[źródło: pwm.com.pl]

***

"Kto słucha, nie błądzi, czyli Płytowy Trybunał Dwójki" to audycja, w której zaproszeni goście – krytycy muzyczni – porównują interpretacje wybranego utworu, nie wiedząc, kto jest wykonawcą.

Program składa się z czterech rund, w każdej z nich eliminujemy jedno wykonanie. Do ostatniej rundy przechodzą dwie lub trzy najlepsze, zdaniem gości, interpretacje. W finale wybieramy tę jedyną. Dopiero po odrzuceniu dowiadujemy się, kto podpisał się pod konkretnym wykonaniem.

***

Tytuł audycji: Kto słucha nie błądzi, czyli Płytowy Trybunał Dwójki 

Prowadził: Jacek Hawryluk

Goście: Agata Szymczewska, Wojciech Michniewski i Andrzej Sułek

Data emisji: 1.10.2021

Godzina emisji: 17.00

pg

Czytaj także

Karol Szymanowski i Sonata skrzypcowa d-moll op. 9

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2022 19:15
W ostatniej przed wakacjami audycji "Płytowy Trybunał Dwójki" słuchaliśmy Sonaty skrzypcowej d-moll op. 9 Karola Szymanowskiego. Wraz z Jackiem Hawrylukiem w obradach Trybunału udział wzięli Agata Szymczewska, Aleksander Laskowski i Karol Radziwonowicz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zofia Szymanowska o beztroskich latach z muzyką

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2022 15:15
3 października przypada 140. rocznica urodzin Karola Szymanowskiego, jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów XX wieku. Z tej okazji w "Literackiej sjeście" prezentujemy fragmenty wspomnień najmłodszej siostry kompozytora – Zofii Szymanowskiej, która w "Opowieści o naszym domu" opisuje beztroskie lata dzieciństwa i młodości spędzone w Tymoszówce, kresowym dworze Szymanowskich (dzisiejsza Ukraina), gdzie w 1882 roku urodził się Karol Szymanowski. Fragmenty na antenie Dwójki czytała Teresa Budzisz-Krzyżanowska.
rozwiń zwiń