Oceniamy wykonania Sonaty fortepianowej h-moll Józefa Haydna

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2022 19:00
Bohaterem kolejnej audycji z cyklu "Kto słucha nie błądzi, czyli Płytowy Trybunał Dwójki" był Józef Haydn. Jurorzy wysłuchali tym razem jego Sonaty fortepianowej h-moll nr 47 Hob. XVI:32. W obradach pod przewodnictwem Jacka Hawryluka udział wzięli Marek Bracha, Andrzej Sułek i Karol Radziwonowicz. 
Marek Bracha
Marek BrachaFoto: Wojciech Kusiński/PR

Józef Haydn był bohaterem "Kto słucha nie błądzi, czyli Płytowy Trybunał Dwójki" już nie po raz pierwszy. 

Dwa lata temu, w okresie świątecznym, słuchaliśmy wykonań Stworzenia świata. Nad nagraniami tego arcydzieła sztuki oratoryjnej pochylili się Dorota Kozińska, Wojciech Michniewski i Andrzej Sułek i wyłonili to najznakomitsze.

Ocenialiśmy też nagrania Symfonii f-moll nr 49 "La Passione" wiedeńskiego klasyka. Powstała w 1768 roku symfonia składa się z czterech części. Przeznaczona jest na smyczki, klawesyn, dwa oboje, fagot i dwa rogi. Geneza nazwy, która po raz pierwszy pojawiła się ponoć na kopii manuskryptu sprzedanego w Lipsku w 1780 roku, nie jest do końca jasna. Niewykluczone jednak, że symfonia mogła być wykonana podczas Wielkiego Tygodnia.

Płytowy Trybunał Dwójki radził też nad interpretacjami I Koncertu skrzypcowego C-dur kapelmistrza z Eszterháza. Napisany w latach 60. XVIII wieku koncert kompozytor przeznaczył do wykonania przez Aloisa Luigiego Tomasiniego, słynnego wirtuoza owej epoki. Aspekty techniczne dzieła koncentrują się na tych elementach, które niewątpliwie były mocną stroną skrzypka: podwójnych chwytach, prowadzeniu kantyleny i szybkich biegnikach.

Posłuchaj
117:56 2022_12_17 17_02_10_Dwojka_Plytowy_Trybunal_Dwojki.mp3 Oceniamy wykonania Sonaty fortepianowej h-moll Józefa Haydna (Kto słucha nie błądzi, czyli Płytowy Trybunał Dwójki)

***

"Kto słucha nie błądzi, czyli Płytowy Trybunał Dwójki" to audycja, w której z zaproponowanych nagrań wyłaniamy to jedno, według nas najlepsze, najdoskonalsze. Zaproszeni goście – krytycy muzyczni – porównują interpretacje wybranego utworu nie wiedząc, kto jest wykonawcą.

Podczas kolejnych rund jurorzy eliminują poszczególne nagrania i dopiero wtedy odsłaniamy karty... O tym, czyja interpretacja wygrywa, dowiadujemy się na samym końcu audycji.

***

Tytuł audycji: Kto słucha, nie błądzi, czyli Płytowy Trybunał Dwójki

Prowadził: Jacek Hawryluk

Goście: Marek BrachaAndrzej SułekKarol Radziwonowicz

Data emisji: 17.12.2022

Godzina emisji: 17.00

djr/mo


Czytaj także

Schumann i "Karnawał" op. 9. Szukamy najlepszej interpretacji

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2022 19:00
W tej audycji zabrzmiał "Karnawał" op. 9 Roberta Schumanna. Wykonania oceniało Dwójkowe jury.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Koncert fortepianowy na lewą rękę" Ravela

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2022 19:00
Po wakacyjnej przerwie na antenę powrócił "Płytowy Trybunał Dwójki". W tym wydaniu audycji oceniano wykonania "Koncertu fortepianowego na lewą rękę D-dur" Maurice'a Ravela.
rozwiń zwiń