Manuskrypt Wojnicza. Średniowieczny rękopis pełen tajemnic

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2018 13:07
- Wszystko zaczęło się od Polaka, to Michał Wojnicz jest eponimem księgi, która uchodzi za najbardziej tajemniczą; jest wręcz fetyszem dla wszystkich, którzy patrzą na średniowiecze jako ten czas, kiedy powstają różne mroczne, dziwne księgi - mówił Łukasz Kozak, współprowadzący audycję "Kryzys wieku średniego".
Audio
  • Co skrywa Manuskrypt Wojnicza? (Kryzys wieku średniego/Dwójka)
Jedna ze stron Manuskryptu Wojnicza
Jedna ze stron Manuskryptu WojniczaFoto: Wikipedia/domena publiczna

Manuskrypt Wojnicza to pergaminowa księga oprawiona w skórę, składająca się pierwotnie ze 136 dwustronnie zapisanych welinowych kart (czyli 272 stron; do dziś przetrwało 120 kart), pokrytych rysunkami, wykresami i niezrozumiałym pismem. Swoją nazwę zawdzięcza odkrywcy Michałowi Wojniczowi, polskiemu antykwariuszowi i kolekcjonerowi, który w 1912 nabył rękopis od jezuitów z willi Mondragone we Frascati.

Do dziś rękopis uchodzi za jeden z najbardziej tajemniczych rękopiśmiennych zabytków średniowiecza, ponieważ jego autor, pismo oraz język do dziś pozostają nieznane.

Gdzie po śmierci Michała Wojnicza trafił odkryty przez niego manuksrypt? Dlaczego pojawia się tak wiele intepretacji rękopisu? W jaki sposób inspiruje on twórców popkultury? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Kryzys wieku średniego

Prowadzą: Łukasz Kozak i Łukasz Modelski

Data emisji: 6.07.2018

Godzina emisji: 21.00

pg/mko

Czytaj także

Robin Hood. Podróż motywu przez popkulturę

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2018 15:03
Był banitą i bohaterem średniowiecznych angielskich legend, ale jego istnienia nie potwierdzają źródła historyczne. To wcale jednak nie szkodzi jego popularności.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Smoki, bazyliszki, węże i dzielni rycerze

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2018 11:09
Tematem audycji z cyklu "Kryzys wieku średniego" był średniowieczny obraz smoka i jego rodowód. Obraz różniący się znacznie od dzisiejszej wizji latających i ziejących ogniem potworów, która zadomowiła się w naszej popkulturze.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Królestwo Jerozolimskie. Na beczce prochu

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2018 14:09
Kolejny odcinek "Kryzysu wieku średniego" poświęciliśmy państwu założonemu przez krzyżowców podczas I wyprawy krzyżowej (1096-1099) na terenie Syrii i Palestyny.
rozwiń zwiń