X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Manuskrypt Wojnicza. Średniowieczny rękopis pełen tajemnic

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2018 13:07
- Wszystko zaczęło się od Polaka, to Michał Wojnicz jest eponimem księgi, która uchodzi za najbardziej tajemniczą; jest wręcz fetyszem dla wszystkich, którzy patrzą na średniowiecze jako ten czas, kiedy powstają różne mroczne, dziwne księgi - mówił Łukasz Kozak, współprowadzący audycję "Kryzys wieku średniego".
Audio
  • Co skrywa Manuskrypt Wojnicza? (Kryzys wieku średniego/Dwójka)
Jedna ze stron Manuskryptu Wojnicza
Jedna ze stron Manuskryptu WojniczaFoto: Wikipedia/domena publiczna

Manuskrypt Wojnicza to pergaminowa księga oprawiona w skórę, składająca się pierwotnie ze 136 dwustronnie zapisanych welinowych kart (czyli 272 stron; do dziś przetrwało 120 kart), pokrytych rysunkami, wykresami i niezrozumiałym pismem. Swoją nazwę zawdzięcza odkrywcy Michałowi Wojniczowi, polskiemu antykwariuszowi i kolekcjonerowi, który w 1912 nabył rękopis od jezuitów z willi Mondragone we Frascati.

Do dziś rękopis uchodzi za jeden z najbardziej tajemniczych rękopiśmiennych zabytków średniowiecza, ponieważ jego autor, pismo oraz język do dziś pozostają nieznane.

Gdzie po śmierci Michała Wojnicza trafił odkryty przez niego manuksrypt? Dlaczego pojawia się tak wiele intepretacji rękopisu? W jaki sposób inspiruje on twórców popkultury? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Kryzys wieku średniego

Prowadzą: Łukasz Kozak i Łukasz Modelski

Data emisji: 6.07.2018

Godzina emisji: 21.00

pg/mko

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Robin Hood. Podróż motywu przez popkulturę

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2018 15:03
Był banitą i bohaterem średniowiecznych angielskich legend, ale jego istnienia nie potwierdzają źródła historyczne. To wcale jednak nie szkodzi jego popularności.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Smoki, bazyliszki, węże i dzielni rycerze

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2018 11:09
Tematem audycji z cyklu "Kryzys wieku średniego" był średniowieczny obraz smoka i jego rodowód. Obraz różniący się znacznie od dzisiejszej wizji latających i ziejących ogniem potworów, która zadomowiła się w naszej popkulturze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Królestwo Jerozolimskie. Na beczce prochu

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2018 14:09
Kolejny odcinek "Kryzysu wieku średniego" poświęciliśmy państwu założonemu przez krzyżowców podczas I wyprawy krzyżowej (1096-1099) na terenie Syrii i Palestyny.
rozwiń zwiń