"Templariusze", "Wikingowie", "Ludzie Północy". Popularne seriale osadzone w średniowieczu

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2018 15:11
W radiowej Dwójce przyjrzeliśmy się - krytycznym okiem - serialom: "Templariusze", "Wikingowie" oraz "Ludzie Północy".
Audio
  • Wokół trzech seriali osadzonych w czasach średniowiecza: "Templariuszy", "Wikingów" i "Ludzi Północy" (Kryzys wieku średniego/Dwójka)
Kadr z serialu Templariusze
Kadr z serialu "Templariusze"Foto: mat. promocyjne/HBO

"Templariusze" to - według prowadzących audycję "Kryzys wieku średniego" - swego rodzaju pakiet zebranych wyobrażeń na temat średniowiecza, jakie scenarzyści wraz z reżyserem trzymają w głowach od czasów szkolnych, doprawiony słynnym dziełem "Święty Graal, Święta Krew". Czy można coś dobrego powiedzieć o tej produkcji?

Kolejnym serialem, którego akcja toczy się w "wiekach średnich" są "Wikingowie". Produkcja - jak zauważają prowadzący - skupia się na scenach batalistycznych. W walkach biorą udział wspaniale umięśnieni, na wpół nadzy, wytatuowani i modnie ufryzowani wojownicy. Co najbardziej zainteresowało prowadzących? A co najbardziej nimi wstrząsnęło?

Na zakończenie przyjrzeliśmy się produkcji "Ludzie Północy" ("Norsemen"), która nawiązuje wprost do "Wikingów". Co ciekawe, jest to serial komediowy. Czy jest śmieszny? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Kryzys wieku średniego 

Prowadzą: Łukasz Kozak i Łukasz Modelski

Data emisji: 25.02.2018

Godzina emisji: 21.00

kk/pg

Czytaj także

Niekolędy. Od muzyki potępionej do tradycji Bożego Narodzenia

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2016 14:30
Okres bożonarodzeniowy muzycznie ubogacają nie tylko kolędy. W "Kryzysie wieku średniego" mówiliśmy o tradycji "carols", czyli bardziej świeckiej muzyce świątecznej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Średniowieczne wojny na relikwie

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2018 14:00
- Konkurujące o pielgrzymów miejsca kultu oskarżały się nawzajem o posiadanie relikwii fałszywych. Od tego rodzaju konfliktów się roi, co sprzyjało ogólnemu dystansowi do relikwii wśród części wiernych - mówił w Dwójce historyk Jerzy Pysiak.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Polskie krucjaty? Nasi krzyżowcy wyprawiali się na Prusy"

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2018 10:00
- Polskimi krucjatami w XIII wieku były wyprawy przeciwko Prusom. To ukoronowanie przyswajania idei wojny krzyżowej. Myślano tak: uderzenie na pogan wspiera chrześcijaństwo i jego obronę Jerozolimy przed muzułmanami - mówiła w Dwójce prof. Maria Starnawska.
rozwiń zwiń