Historyczne manipulacje ciałem św. Wojciecha

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2018 15:00
Wedle czeskiego kronikarza Kosmasa duch świętego Wojciecha ostatecznie pozwolił wojom Brzestysława zabrać jego ciało z katedy gnieźnieńskiej do Pragi. Inaczej tę historię usiłował poukładać Długosz, o czym opowiadała w Dwójce prof. Maria Starnawska.
Audio
  • Historyczne manipulacje ciałem św. Wojciecha (Kryzys wieku średniego/Dwójka)
Figura świętego Wojciecha w Mikołowie
Figura świętego Wojciecha w MikołowieFoto: Shutterstock/Ryszard Stelmachowicz

Św. Wojciech z możnego rodu Sławnikowiców, biskup Pragi, benedyktyn, wreszcie misjonarz, zginął 23 kwietnia 997 roku zamordowany przez pogańskich Prusów, których próbował nawracać. Wedle żywotów od ciała odcięto głowę i nabito ją na pal. Bolesław Chrobry dowiedziawszy się o zamordowaniu biskupa wysłał posłów, by jego ciało wykupili z rąk oprawców. Jak głosi XI-wieczny opis męki z klasztoru w Tegensee najpierw sprowadzono odciętą głowę, a później resztę poranionych zwłok, które złożono w gnieźnieńskim kościele na Wzgórzu Lecha.

Wedle czeskiego kronikarza Kosmasa relikwie te stały się jednym z celów najazdu czeskiego księcia Brzetysława. - Relikwie świętego były fundamentem ideowym państwa - wyjaśniała prof. Maria Starnawska. - Dla księcia Brzetysława pozbawienie takiego fundamentu ideowego Polski stanowiło przypieczętowanie pokonania wroga.

W audycji historyczka opowiadała o magicznym znaczeniu jakie nadawano w średniowieczu zwłokom świętego. Można było za ich pośrednictwem uzyskać boską przychylność. Prof. Maria Starnawska przywołała różne wersje historyków na temat uwiezienia zwłok św. Wojciecha z Gniezna. Wedle zapisków Jana Długosza duchownym w Gnieźnie udało się podmienić ciała. Wedle innych zapisków na wojów, którzy rąbali sarkofag z relikiwami spadła kara boża.

***

Tytuł audycji: Kryzys wieku średniego 

Prowadzili: Łukasz Kozak i Łukasz Modelski

Gość: prof. Maria Starnawska (historyczka)

Data emisji: 28.10.2018

Godzina emisji: 21.00

bch/mko

Czytaj także

Manuskrypt Wojnicza. Średniowieczny rękopis pełen tajemnic

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2018 13:07
- Wszystko zaczęło się od Polaka, to Michał Wojnicz jest eponimem księgi, która uchodzi za najbardziej tajemniczą; jest wręcz fetyszem dla wszystkich, którzy patrzą na średniowiecze jako ten czas, kiedy powstają różne mroczne, dziwne księgi - mówił Łukasz Kozak, współprowadzący audycję "Kryzys wieku średniego".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czego może uczyć średniowiecze? Twórczość Alana z Lille

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2018 12:48
W audycji rozmawialiśmy o właśnie wydanym przekładzie aforyzmów Alana z Lille - francuskiego cystersa, średniowiecznego filozofa, teologa, poety i humanisty związanego ze szkołą w Chartres.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Krucjaty Szymona z Montfort przeciw albigensom

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2018 14:43
25 czerwca mija 800 lat od gwałtownej śmierci Szymona z Montfort, jednej z najbardziej kontrowersyjnych postaci XIII wieku. W "Kryzysie wieku średniego" rozmawialiśmy o nim, o krucjacie przeciw katarom i o jej politycznych, międzynarodowych kontekstach.
rozwiń zwiń