"Powieść lat minionych" Nestora

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2020 10:34
Tematem audycji był staroruski latopis, opisujący dzieje państwa ruskiego od czasów najdawniejszych do początku XII wieku. Podstawowe źródło do poznania historii wczesnej Rusi Kijowskiej.
Audio
  • Historia wczesnej Rusi Kijowskiej w świetle "Powieści lat minionych" Nestora (Kryzys wieku średniego/Dwójka)
Fragment strony z wydania z 1860 roku
Fragment strony z wydania z 1860 rokuFoto: Polona/domena publiczna

Powstanie tekstu latopisu datuje się na 1113 rok. Najstarszy zachowany odpis pochodzi z 1377 roku. Po raz pierwszy opublikowany w 1767 roku w Sankt Petersburgu na podstawie Latopisu Nikonowskiego.

"Latopis" stanowi jedno z najważniejszych źródeł historii Rusi. Poza tym można również znaleźć w nim liczne informacje dotyczące dziejów świata, krajów ościennych i oczywiście dawnych ziem polskich.

***

Tytuł audycji: Kryzys wieku średniego 

Prowadzili: Łukasz Kozak i Łukasz Modelski

Data emisji: 23.05.2020 

Godzina emisji: 23.00


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Adam Bahdaj – nie tylko pisarz literatury młodzieżowej

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2020 05:45
Adam Bahdaj był dziennikarzem, kurierem w czasach okupacji, aktywnym działaczem polonijnym, poetą i tłumaczem literatury węgierskiej. W szerokiej świadomości zapisał się jako autor bestsellerowych powieści dla dzieci i młodzieży.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Opiekował się młodzieżą i studentami". Historyk o przyczynach inwigilacji Karola Wojtyły

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2020 22:02
- Wydaje się, że powód, dla którego bezpieka interesowała się Karolem Wojtyłą, to była opieka duszpasterska nad młodzieżą i studentami. Po studiach w Rzymie, po krótkim pobycie w Niegowici w Małopolsce, Karol Wojtyła wraca do Krakowa i pracuje w parafii Świętego Floriana, zajmując się tam młodzieżą. Prowadzi kółko ministrantów, spotyka się ze studentami - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Filip Musiał, historyk z IPN.
rozwiń zwiń