Polskie Radio
Section05
Ruś Kijowska

Skąd bierze się rosyjski imperializm? Prof. Andrzej Nowak o najnowszej książce

"Polska i Rosja. Sąsiedztwo wolności i despotyzmu X-XXI wiek" - najnowsza książka profesora Nowaka, światowego eksperta w tematyce związanej z Rosją, była punktem wyjścia do rozmowy z autorem o źródłach rosyjskiej mentalności i agresywności, imperializmu w perspektywie wieków. Także zagrożenia dla Polski i krajów naszego regionu.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Nowak Rosja historia Polski Ukraina literatura książki Dorota Truszczak Ruś Kijowska

"Spór dotyczy korzeni historycznych". Prof. Grala o religijnym kontekście wojny Rosji z Ukrainą

- Rosja powołuje się na wspólne dla całej Rusi korzenie, wynikające z chrztu Rusi za Włodzimierza Wielkiego - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Hieronim Grala, historyk, badacz dziejów Rusi, dyplomata. Gościem audycji była również dr Małgorzata Bonikowska, prezes Centrum Stosunków Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Ruś Kijowska wojna na Ukrainie religia Kościół kościół prawosławny wojna 2022 Rosja Ukraina Europa

Wyprawa Bolesława Chrobrego na Ruś Kijowską

Tysiąc lat temu Bolesław Chrobry ruszył ze swoją armią na Ruś Kijowską, aby zdobyć Kijów. Wyprawa się powiodła, a według legendy, Chrobry wyszczerbił swój miecz, uderzając nim o złotą bramę w geście zwycięstwa. Od tego czasu ów miecz zwany jest szczerbcem. O tysiącleciu wyprawy kijowskiej, jej przyczynach i dalekosiężnych skutkach, mówił w Polskim Radiu 24 prof. Przemysław Urbańczyk z Polskiej Akademii Nauk.
Zobacz więcej na temat:  Bolesław Chrobry Ruś Kijowska

Łukaszenka: na Białorusi zawsze będzie spokojnie

Cerkiew prawosławna odgrywa rolę jednoczącą na obszarze Rosji, Białorusi i Ukrainy – tak mówił w posłaniu bożonarodzeniowym do prawosławnych wiernych zwierzchnik Białoruskiej Cerkwi Prawosławnej metropolita Paweł.
Zobacz więcej na temat:  Aleksander Łukaszenka Białoruś cerkiew prawosławna GOSPODARKA Kreml Raport Białoruś Rosja Ukraina Unia Celna Unia Eurazjatycka Unia Europejska Władimir Putin prawosławie Ruś Kijowska religia