Średniowieczne katalogi grzechów i pokut

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2020 21:13
W kolejnej audycji Łukasz Kozak i Łukasz Modelski rozmawiali o księgach pokutnych, inaczej penitencjałach. Były to pisma występujące we wczesnym średniowieczu, zawierające praktyczne wskazania dla spowiedników odnośnie tego, jaką mają nakładać pokutę.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/Anneka

Posłuchaj
54:22 [ PR2]PR2 (mp3) 14 listopad 2020 23_00_37.mp3 Rozmowa o księgach pokutnych (Kryzys wieku średniego/Dwójka)

 

Zawierały katalog grzechów i odpowiadający im rodzaj skruchy. Były zazwyczaj dziełem anonimowym, czasem przypisywano im patronat jakiejś znaczącej postaci. Twórcami ich byli mnisi, duchowni, szczególnie gorliwi spowiednicy.

Najbardziej znani autorzy tego gatunku to m.in.: Finian z Clonard (penitencjał nazwany jego imieniem jest najstarszym dziś zachowanym), Kolumban, Beda Czcigodny i Egbert. Pierwsze penitencjały z VI i VII wieku pochodzą z Wysp Brytyjskich. Ten rodzaj pokuty stopniowo zastąpił dawną kościelną pokutę publiczną, która w tym czasie przeżywała wielki kryzys.

***

Tytuł audycji: Kryzys wieku średniego

Prowadzili: Łukasz Kozak i Łukasz Modelski

Data emisji: 14.11.2020

Godzina emisji: 23.00


Czytaj także

Bolesław III Krzywousty. Mąż stanu i okrutnik

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2023 05:35
Swoim testamentem Bolesław określił zasady dziedziczenia i sprawowania władzy w państwie po swojej śmierci. Decyzja ta zapoczątkowała rozbicie dzielnicowe Polski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Muzyczna historia średniowiecza w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2020 18:13
Wielu z nas stawia sobie pytanie, czy warto uczyć się historii, a może jednak lepiej jak niektórzy sugerują, wybrać przyszłość? A już Jan Kochanowski ostrzegał Polaków przed brakiem historycznej refleksji. Lech Makowiecki przypomniał autorów, wykonawców piosenek, songów, pieśni odnoszących się do tradycji i historii średniowiecza w Polsce.
rozwiń zwiń