Polskie Radio
Section05
Lech Makowiecki

Styczniowe rocznice. Muzyczny "Wieczór z historią"

"Wieczór z historią" poświęcony był styczniowym rocznicom. To właśnie 27 stycznia 1945 roku wyzwolono KL Auschwitz, czyli największe cmentarzysko świata, gdzie "Niemcy ludziom zgotowali ten los". Z kolei 2 stycznia 1939 roku zmarł lider Ruchu Narodowego Roman Dmowski. O jakich styczniowych rocznicach powinniśmy jeszcze pamiętać?
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Powstanie Styczniowe Romuald Traugutt Roman Dmowski Lech Makowiecki

Muzyczny hołd dla bohaterów roku 2022

Rok 2022 ogłoszono m.in.: Rokiem Marii Konopnickiej (180. rocznica urodzin), Wandy Rutkiewicz (30. rocznica jej tragicznej śmierci), Ignacego Łukasiewicza (dwusetna rocznica urodzin), Józefa Mackiewicza (120. rocznica urodzin), Józefa Wybickiego (dwusetna rocznica śmierci, 275. rocznica urodzin), wreszcie Rokiem Romantyzmu Polskiego (200 lat od pierwszego wydania "Ballad i romansów" Adama Mickiewicza). 
Zobacz więcej na temat:  Lech Makowiecki piosenka MUZYKA historia Polski

Muzyczny hołd dla bohaterów powstania listopadowego

W powstaniu listopadowym walczyło wielu Polaków, którzy urodzili się jeszcze w przedrozbiorowej Rzeczypospolitej i którzy nie mogli pogodzić się z utratą niepodległości.  - Gdyby nie ten wielki narodowy zryw, w kraju zapanowałyby smutek i marazm. Zapewne nie byłoby kolejnych powstań, a wtedy nie doczekalibyśmy się ostatecznego wyzwolenia naszej ojczyzny - powiedział na antenie Jedynki Lech Makowiecki, prowadzący audycję "Wieczór z historią". 
Zobacz więcej na temat:  powstanie listopadowe historia Polski piosenka Lech Makowiecki

"Wieczór z historią": Muzyczny hołd dla ofiar II wojny światowej

W Polsce Święto Zmarłych gromadzi na naszych cmentarzach tłumy. Łuna bijąca od milionów płonących zniczy widoczna będzie nawet z kosmosu. I znów ułoży się w kształt gorejącej mapy Polski... W tym szczególnym czasie odwiedzamy nekropolie, aby na grobach naszych krewnych i przyjaciół składać kwiaty, palić znicze i modlić się za dusze. W większości krajów ludzie wspominają zmarłych nestorów: rodziców, dziadków.
Zobacz więcej na temat:  Lech Makowiecki II wojna światowa historia Polski

"Wieczór z historią": muzyczny hołd dla polskich żołnierzy [POSŁUCHAJ]

Pierwsze powakacyjne wydanie audycji "Wieczór z historią" poświęciliśmy w całości kampanii wrześniowej. Od napaści Niemiec hitlerowskich i sowieckiej Rosji na nasz kraj minęły 82 lata. Oddajemy cześć dzielnym polskim żołnierzom, którzy w tamtych dniach starali się powstrzymać inwazję dwóch największych armii ówczesnego świata. W audycji pochyliliśmy się także nad dramatycznym losem ówczesnych polskich kobiet - matek, żon, córek. 
Zobacz więcej na temat:  Lech Makowiecki historia Polski II wojna światowa kampania wrześniowa

"Wieczór z historią": św. Jan Paweł II i rola wiary w historii RP

Wiosna co roku upływa nam pod znakiem śp. Jana Pawła II, papieża Polaka. 2 kwietnia - to rocznica Jego śmierci, 18 maja - data urodzin... Pamiętnego 13 maja 1981 roku - po zamachu Ali Agcy na placu św. Piotra w Rzymie - na chwilę stanęły serca chrześcijan na całej kuli ziemskiej. A do tego 14 kwietnia przypada umowna rocznica Chrztu Polski.
Zobacz więcej na temat:  Jan Paweł II historia Polski wiara Lech Makowiecki