Polskie Radio
Section05
Lech Makowiecki

"Wieczór z historią": muzycznie o powstaniu listopadowym oraz polskich wieszczach

Tym razem audycję "Wieczór z historią" poświęciliśmy m.in. powstaniu listopadowemu. Ostatniemu powstaniu, w którym z carskim zaborcą - obok powstańczych oddziałów mieszczańsko-szlacheckiego pospolitego ruszenia - walczyło regularne wojsko polskie utworzonego (mocą Traktatu Wiedeńskiego w 1815 roku), zwasalizowanego przez Rosję i wielce okrojonego Królestwa Polskiego.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Lech Makowiecki powstanie listopadowe Adam Mickiewicz Stanisław Wyspiański

Muzyczny "Wieczór z historią". 340 lat od bitwy wiedeńskiej

"Wieczór z historią" poświęcony był letnim i wrześniowym rocznicom. W pierwszej kolejności wielkim polskim wiktoriom, takim jak Grunwald i Cud nad Wisłą, a w szczególności przypadającej na 12 września 340. rocznicy bitwy wiedeńskiej. Również powstaniu warszawskiemu i Dniu Sybiraka. Zaśpiewali o tym: Jacek Kaczmarski, Maciej Wróblewski, Andrzej Kołakowski, zespoły Zayazd, Horytnica i Forteca.
Zobacz więcej na temat:  Lech Makowiecki Wiedeń Jan III Sobieski

Muzyczny "Wieczór z historią". Najważniejsze historyczne rocznice i jubileusze tego lata

W ostatniej przed wakacyjną przerwą audycji "Wieczór z historią" posłuchaliśmy piosenek i ballad odnoszących się do ważnych dla historii Polski wydarzeń czerwca, lipca i sierpnia, m.in. utworu "Nie do zmiażdżenia" przypominający Poznański Czerwiec 1956 r.. "Wołyń", "Mały Powstaniec" czy "'Bij bolszewika". 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Rzeź Wołyńska Czerwiec 1956 Poznań Powstanie Warszawskie Armia Krajowa piosenka Lech Makowiecki Maksymilian Maria Kolbe

Muzyczny "Wieczór z historią". Zmartwychwstanie Chrystusa

Przy okazji Świąt Wielkanocnych audycję wypełniły współczesne ballady, piosenki i pieśni inspirowane zmartwychwstaniem Jezusa, bez którego nasza wiara nie miałaby racji bytu, a Chrystus dołączyłby do grona wielu innych proroków, którzy zginęli gwałtowną śmiercią. Właśnie dlatego Wielkanoc jest radosnym, niosącym nadzieję, świętem wszystkich chrześcijan, choć samo zmartwychwstanie poprzedza trauma męki Pańskiej, która radość tę znacznie tonuje.
Zobacz więcej na temat:  Wielkanoc Lech Makowiecki