Gotowanie po niemiecku, czyli kultura memorii średniowiecznej​

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2020 10:12
Pojawiające się w średniowiecznych źródłach określenie chowania zmarłych "more Teutonico" - "na sposób niemiecki" oznacza rzecz z dzisiejszej perspektywy dość szokującą. Temat przybliżał w audycji prof. Marcin Rafał Pauk z Wydziału Historii UW.
Audio
  • O chowaniu zmarłych "na sposób niemiecki" (Kryzys wieku średniego/Dwójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Anastasiia Mishchenko

Posłuchaj
58:44 2020_11_28 23_00_56_PR2_Kryzys_wieku_sredniego.mp3 O chowaniu zmarłych "na sposób niemiecki" (Kryzys wieku średniego/Dwójka) 

Zmarłych, zwłaszcza arystokratów, którzy umarli daleko od ojczystego kraju, a najczęściej w ciepłym klimacie… gotowano w wielkim kotle z dodatkiem octu, ziół i wina. Następnie od wygotowanego ciała oddzielano kości, które przewożono do rodzinnej nekropolii.

Czytaj także:

Znamy dość dużo przypadków takiego potraktowania ciał średniowiecznych władców i rycerzy, a dzięki badaniom prof. Marcina Rafała Pauka możemy przypuszczać, że w ten sam sposób po śmierci potraktowano księcia Władysława Wygnańca.

***

Tytuł audycji: Kryzys wieku średniego

Prowadzili: Łukasz Kozak i Łukasz Modelski

Data emisji: 28.11.2020

Godzina emisji: 23.00

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ludwik - na Węgrzech Wielki, w Polsce - Andegaweński

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2020 05:45
Na Węgrzech pamiętany jest jako Ludwik Wielki, w Polsce nie doczekał się takiego przydomku. Dziś kojarzony jest nad Wisłą głównie ze względu na swoją córkę - Jadwigę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Leszek Biały – ofiara mordu w Gąsawie

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2020 05:40
- Leszek Biały starał się utrzymywać to, co nazywa się honorem politycznym – mówił prof. Stanisław Trawkowski na antenie Polskiego Radia. Jak na ironię, książę krakowski padł ofiarą czynu niehonorowego, mordu politycznego.
rozwiń zwiń