Neogotyk - architektura inspirowana średniowieczem

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2021 21:52
W kolejnej audycji "Kryzys wieku średniego" rozmawialiśmy o neogotyku, czyli stylu nawiązującym do form i rozwiązań znanych z architektury i sztuki gotyckiej. 
Strawberry Hill w Londynie
Strawberry Hill w LondynieFoto: Shutterstock/Victoria Allum

Posłuchaj
60:08 2021_05_08 23_00_00_PR2_Kryzys_wieku_sredniego.mp3 Źródła neogotyku (Kryzys wieku średniego/Dwójka)

 

Neogotyk powstał w połowie XVIII wieku w Anglii i trwał do początku XX wieku, choć pewne jego elementy można było dostrzec już w wieku XVII. Najczęściej spotykanymi budowlami stworzonymi w tym stylu są kościoły – neogotyckie budownictwo najdłużej utrzymywało się właśnie w architekturze sakralnej.

Za pierwszy budynek w stylu neogotyckim uznaje się Strawberry Hill w Londynie – rezydencję pisarza Horacego Walpole'a, przebudowaną w tym stylu w 1750 roku. Została ona wówczas ozdobiona m.in. wieżyczkami i ostrymi łukami.

W stylu neogotyckim zaczęto później budować lub przebudowywać nie tylko rezydencje, ale też kościoły i budynki użyteczności publicznej. Styl neogotycki obecny był również w dekoracji wnętrz, meblarstwie, rzemiośle i grafice. W poszczególnych krajach różnił się w wielu elementach i wzorcach, ze względu na obecne w neogotyckiej koncepcji powiązania z religią i narodowością.

***

Tytuł audycji: Kryzys wieku średniego

Prowadzili: Łukasz Kozak i Łukasz Modelski

Data emisji: 8.05.2021

Godzina emisji: 23.00


Czytaj także

"Gaude Mater Polonia", czyli średniowieczna propaganda w praktyce

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2022 05:40
Hymn na cześć św. Stanisława to jedno z najwybitniejszych polskich średniowiecznych dzieł literackich. To też jedna z pierwszych pieśni o charakterze hymnu w dziejach Polski i... najlepiej zachowany rodzimy materiał propagandowy swoich czasów. 
rozwiń zwiń