Polskie Radio
Section05
hymn narodowy

Wystawa Dzieje Hymnu Polskiego oraz obchody Tygodnia Hymnu Polskiego

Rok 2022 został ustanowiony przez Sejm RP Rokiem Józefa Wybickiego, autora "Mazurka Dąbrowskiego". W 2022 roku przypada również 225. rocznica powstania tej pieśni oraz 95. rocznica ustanowienia "Mazurka Dąbrowskiego" hymnem narodowym RP. Powyższe uroczystości będą obchodzone podczas Tygodnia Hymnu Polskiego, który rozpoczyna się 11 i potrwa do 17 lipca.
Zobacz więcej na temat:  Polonia hymn narodowy Szymon Szynkowski Ministerstwo Spraw Zagranicznych

"Nie ma kultury bez muzyki". Przyznano nagrody laureatom konkursu "Do hymnu"

Szkoła Podstawowa imienia Świętego Jana Kantego i Świętego Jana Pawła II w Zręcinie na Podkarpaciu została laureatem IV Ogólnopolskiego Konkursu dla Szkół Podstawowych "Do hymnu". W Warszawie odbyła się gala ogólnopolskiego konkursu dla szkół podstawowych, organizowanego przez Narodowe Centrum Kultury z okazji rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo MUZYKA hymn narodowy Piotr Gliński Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Narodowe Centrum Kultury

"Warszawianka". Pieśń powstania listopadowego

"Oto dziś dzień krwi i chwały, oby dniem wskrzeszenia był!" Tymi słowami rozpoczyna się tekst "Warszawianki", hymnu towarzyszącemu powstaniu listopadowemu, napisanemu przez Casimira François Delavigne’a. 5 kwietnia 1831 roku w warszawskim Teatrze Wielkim odbyło się premierowe wykonanie tej pieśni do słów w tłumaczeniu Karola Sienkiewicza i z muzyką Karola Kurpińskiego. Dziś mija 191 lat od tego wydarzenia.
Zobacz więcej na temat:  powstanie listopadowe Francja Teatr Wielki - Opera Narodowa pieśń hymn narodowy niepodległość

"Służą zasypywaniu podziałów". Przemysław Rey o hymnie i polskich symbolach narodowych

- Podziały, szczególnie polityczne są w tej chwili bardzo głębokie. Symbole narodowe i hymn służą w pewnym sensie zasypywaniu tych podziałów i tworzeniu pewnych mostów, które dają jakąś komunikację między zwaśnionymi stronami. To bardzo ważna rola hymnu i symboli narodowych - powiedział w Polskim Radiu 24 Przemysław Rey z Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 Święto Niepodległości 2021 11 listopada odzyskanie niepodległości historia Polski hymn narodowy Mazurek Dąbrowskiego

Dziś uczniowie i przedszkolaki uroczyście zaśpiewają hymn narodowy. W akcji weźmie udział 19 tys. szkół

W środę, w przeddzień Narodowego Święta Niepodległości, o symbolicznej godz. 11.11 uczniowie ze szkół w całym kraju, przedszkolaki, a także uczniowie szkół polonijnych wspólnie odśpiewają "Mazurka Dąbrowskiego" w ramach finału akcji "Szkoła do hymnu".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Święto Niepodległości szkoła edukacja społeczeństwo patriotyzm Ministerstwo Edukacji i Nauki hymn narodowy przedszkole dzieci Mazurek Dąbrowskiego

Pieśni i piosenki wolności

Pieśni patriotyczne stworzone przez wybitnych XVIII i XIX-wiecznych kompozytorów i poetów, piosenki współczesnych tekściarzy, legendarne kompozycje muzyki klasycznej w interpretacji równie legendarnych rockmanów – w trzeciomajowym wydaniu "Francuskiego łącznika" Monika Małkowska zabrała nas w podróż przez różne style i epoki. Tym, co łączyło wybrane przez nią utwory była wolność, która wybrzmiewała zarówno w tekstach, jak i w muzyce. 
Zobacz więcej na temat:  Monika Małkowska MUZYKA muzyka hp Rewolucja Francuska hymn narodowy