Polskie Radio
Section05
hymn narodowy

"Warszawianka". Pieśń powstania listopadowego

"Oto dziś dzień krwi i chwały, oby dniem wskrzeszenia był!" Tymi słowami rozpoczyna się tekst "Warszawianki", hymnu towarzyszącemu powstaniu listopadowemu, napisanemu przez Casimira François Delavigne’a. 5 kwietnia 1831 roku w warszawskim Teatrze Wielkim odbyło się premierowe wykonanie tej pieśni do słów w tłumaczeniu Karola Sienkiewicza i z muzyką Karola Kurpińskiego. Dziś mijają 193 lata od tego wydarzenia.
Zobacz więcej na temat:  powstanie listopadowe Francja Teatr Wielki - Opera Narodowa pieśń hymn narodowy niepodległość

MEiN: ponad 19,8 tys. szkół zgłosiło się do udziału w akcji "Szkoła do hymnu"

Ponad 19,8 tys. szkół zgłosiło się do udziału w kolejnej edycji akcji MEiN "Szkoła do hymnu" - poinformowało Ministerstwo Edukacji Narodowej. Finał akcji - wspólne odśpiewanie "Mazurka Dąbrowskiego" odbędzie się w piątek o godz. 11.11.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ministerstwo Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek niepodległość Święto Niepodległości hymn narodowy Mazurek Dąbrowskiego szkoła edukacja

Nie będzie cenzury w Hongkongu. Sąd odrzucił zakaz rozpowszechniania nieformalnego hymnu

Reuters informuje, że sąd w Hongkongu odrzucił w piątek wniosek rządu o zakaz wykonywania lub odtwarzania utworu Glory to Hong Kong, który powstał w czasie fali protestów w 2019 roku i urósł do rangi nieformalnego hymnu. Sąd uznał, że takie posunięcie mogłoby mieć "mrożący" wpływ na wolność słowa.
Zobacz więcej na temat:  Chiny Hong-Kong hymn narodowy cenzura wolność słowa ŚWIAT Azja

Wszystko o Mazurku Dąbrowskiego, polskim hymnie

W Dniu Flagi rozmawialiśmy o fladze i innym symbolu narodowym - hymnie. O książce "Mazurek Dąbrowskiego. Nasz hymn narodowy" opowiedziała autorka Małgorzata Strzałkowska.Jak to się stało, że właśnie ta pieśń została polskim hymnem narodowym? Czy znamy wszystkie zwrotki "Mazurka Dąbrowskiego" i potrafimy je poprawnie zaśpiewać? Czy w pełni rozumiemy ich sens? Książka opowiada o narodzinach "Mazurka Dąbrowskiego".
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Kunikowska dzieci hymn narodowy Mazurek Dąbrowskiego Józef Wybicki

Losy rękopisu Hymnu Narodowego. Reportaż [POSŁUCHAJ]

Pan Antoni Dutko przez lata śledził losy rękopisu naszego Hymnu Narodowego. Ponieważ kochał radio od dziecka, więc postanowił nas radiowców zachęcić do opowiedzenia tej historii. Niezwykle ciekawej i tajemniczej. Zapraszamy do wysłuchania reportażu "Zaginiony rękopis". 
Zobacz więcej na temat:  reportaż Urszula Żółtowska-Tomaszewska reportaż w Jedynce hymn narodowy Dzień Flagi i Dzień Polonii pr poleca Mazurek Dąbrowskiego

Losy rękopisu Hymnu Narodowego. "Zaginiony rękopis" - reportaż Urszuli Żółtowskiej-Tomaszewskiej

Pan Antoni Dutko przez lata śledził losy rękopisu naszego Hymnu Narodowego. Ponieważ kochał radio od dziecka, więc postanowił nas radiowców zachęcić do opowiedzenia tej historii. Niezwykle ciekawej i tajemniczej. Zapraszamy do wysłuchania reportażu "Zaginiony rękopis". 
Zobacz więcej na temat:  reportaż Urszula Żółtowska-Tomaszewska hymn narodowy Dzień Flagi i Dzień Polonii Mazurek Dąbrowskiego