Mikołaj z Polski. Pionier medycyny alternatywnej

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2022 14:09
Bohaterem audycji był Mikołaj z Polski. O jego życiu wiemy stosunkowo niewiele: urodził się ok. 1225-1235 roku prawdopodobnie w Sieradzu, uczył się w Montpellier. Następnie w 1278 roku został nadwornym lekarzem Leszka Czarnego i przeniósł się do Krakowa, gdzie zmarł ok. 1316 roku.
Daniel Chodowiecki, Żebrak
Daniel Chodowiecki, "Żebrak"Foto: Polona.pl

Inne formy jego nazwiska to: Nicolas de Polonia, Nicolas de Bohemia, Nicolaus Polonus, Nicklas von Monpolir, Nikolaus von Mumpelier, Mikulás z Polski, Mikołaj z Polski. Niestety nieznane jest żadne ikonograficzne przedstawienie Mikołaja. Był pierwszym, który przeciwstawił się oficjalnej nauce medycyny, uważany jest więc za pioniera XIII-wiecznego ruchu medycyny alternatywnej.

Do jego ważniejszych utworów należy Antipocras (czyli Antihippocrates), inny tytuł: Liber empiricorum - traktat medyczny o charakterze pamfletu przeciw współczesnym autorowi lekarzom. Ma formę poematu w 427 leoninach, powstał po 1270 roku.

Antipocras w pewnym sensie rozpoczyna dzieje polskiej medycyny, a pamiętajmy, że były to czasy, zanim założono w Polsce uniwersytet. Dzieło powstało w Montpellier, wówczas najsłynniejszym ośrodku medycyny, znanym także z tolerancji dla innowierców. To jedno z najważniejszych polskich dzieł medycznych okresu staropolskiego, którego rękopiśmienne kopie znaleźć można w różnych zakątkach Europy.


Posłuchaj
58:41 2022_01_29 23_02_51_PR2_Kryzys_wieku_sredniego.mp3 Kim był Mikołaj z Polski? (Kryzys wieku średniego/Dwójka)

 

***

W audycji "Kryzys wieku średniego" mediewista Łukasz Kozak i Łukasz Modelski przedstawiają najwybitniejsze dzieła epoki średniowiecza.

Muzyce towarzyszą rozważania i dyskusje na temat literatury, filozofii oraz architektury wieków średnich.

***

Tytuł audycji: Kryzys wieku średniego

Prowadzili: Łukasz Kozak i Łukasz Modelski

Data emisji: 29.01.2022

Godzina emisji: 23.00


Czytaj także

Kod "Boskiej komedii" i inne tajemnice Dantego

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2023 05:59
702 lata temu, między 13 a 14 września 1321 roku, zmarł Dante Alighieri, jeden z największych europejskich poetów. Rocznica śmierci autora "Boskiej komedii" to dobra okazja, by przyjrzeć się kilku, czasami wciąż nie do końca wyjaśnionym, tematom jego życia i twórczości.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Podręczniki dobrego umierania. "Chwila śmierci decyduje o wszystkim"

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2023 06:00
W późnym średniowieczu pojawiły się utwory, które miały przygotować chrześcijanina na najważniejszy – według ówczesnych wierzeń – moment życia: na śmierć. Głównym celem tych dzieł było dostarczenie odbiorcy jak największej liczby praktycznych porad. Stawka bowiem była ogromna.
rozwiń zwiń