Kodeks z Exeter

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2022 00:00
Kodeks z Exeter powstał około 970 roku. W XI wieku dzieło trafiło do katedry w Exeter dzięki pierwszemu tamtejszemu biskupowi Leofricowi. Zbiór zawiera 40 poematów oraz 96 zagadek. Co ciekawe, kodeks dopiero w XIX wieku zaczął interesować badaczy i literaturoznawców. Poetycką częścią zbioru inspirowali się także m.in. W.H. Auden, Ezra Pound i J.R.R. Tolkien.​
Kodeks można zobaczyć w katedrze w Exeter. Dzieło znajduje się w rejestrze UNESCO
Kodeks można zobaczyć w katedrze w Exeter. Dzieło znajduje się w rejestrze UNESCOFoto: shutterstock/Morphart Creation

Naszym gościem była prof. Monika Opalińska z Uniwersytetu Warszawskiego. W ramach swoich zainteresowań, badaczka zajmuje się językoznawstwem historycznym i ogólnym, badaniami z zakresu historii i fonologii języków germańskich, historią języka angielskiego, językiem i literaturą średniowiecznej i wczesnonowożytnej Anglii (staroangielski, średnioangielski, język Williama Szekspira i innych autorów elżbietańskich). Również badaniami nad rękopisami, starodrukami i współczesnymi edycjami (tradycyjnymi i elektronicznymi) tekstów dawnych oraz przekładami tekstów staroangielskich. 

Prof. Opalińska przygotowała przekład i opracowanie filologiczne 7 poematów lirycznych z Kodeksu z Exeter. Teksty utworów i faksymile 17 kart, na których zostały zapisane, przedstawiają poematy w ich oryginalnej postaci, przybliżając rękopiśmienny kontekst utworów i archaiczną formę wczesnośredniowiecznej angielszczyzny.

Reminiscencje odchodzącego świata pogańskiej Północy splatają się w nich z chrześcijańską duchowością łacińskiego średniowiecza. Przewijają się w nich wątki samotności wędrowca i modlitwy pielgrzyma, miłości, wierności, nienawiści, pokory i pychy, człowieka wobec majestatu Boga i historii. Elegie są niezwykłym przykładem wczesnośredniowiecznej literatury w języku narodowym, a także wciąż żywą częścią angielskiej kultury literackiej.

(opis pochodzi od wydawcy)

Posłuchaj
59:25 [ PR2]PR2 (PCM) 26 luty 2022 23_00_23.mp3 Kodeks z Exeter (Kryzys wieku średniego/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Kryzys wieku średniego

Prowadzili: Łukasz Kozak i Łukasz Modelski

Gość: prof. Monika Opalińska (Uniwersytet Warszawski)

Data emisji: 26.02.2022

Godzina emisji: 23.00


Czytaj także

Sir Arthur Conan Doyle. Zakładnik Sherlocka Holmesa

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2023 05:38
– Dla nas Arthur Conan Doyle to przede wszystkim Sherlock Holmes. Mało, Sherlock Holmes, a później jego twórca Conan Doyle, podczas gdy on przez całe życie traktował te opowiadania jako rzecz zupełnie drugorzędną – mówił krytyk literacki Marek Wydmuch.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Duma i uprzedzenie" Jane Austen. Arcydzieło pisarki, którą porównywano do Szekspira

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2023 05:40
28 stycznia 1813 roku ukazała się drukiem "Duma i uprzedzenie" autorstwa Jane Austen. Jest to najpopularniejsza powieść angielskiej pisarki, po którą chętnie sięgają również współcześni czytelnicy. Historia panien Bennet, ich pierwszych zauroczeń i miłosnych zawodów doczekała się wielu tłumaczeń i dwóch filmowych adaptacji. 
rozwiń zwiń