Historia

"Władca Pierścieni: Pierścienie Władzy". Historia magicznych artefaktów

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2022 05:55
Tytuł nowego serialu opartego na motywach prozy J.R.R. Tolkiena – "Władca Pierścieni: Pierścienie Władzy" – przywołuje przedmioty, które w stworzonym przez brytyjskiego pisarza świecie pełniły kluczową rolę. W tolkienowskim uniwersum tych potężnych pierścieni było, wraz z tym najmroczniejszym, dwadzieścia.
Napis umieszczony przez Saurona na Jedynym Pierścieniu  mroczne zaklęcie w Czarnej Mowie Mordoru  pojawiał się jedynie po wrzuceniu artefaktu do ognia
Napis umieszczony przez Saurona na Jedynym Pierścieniu – mroczne zaklęcie w Czarnej Mowie Mordoru – pojawiał się jedynie po wrzuceniu artefaktu do ogniaFoto: Shutterstock

Kiedy w 1950 roku J.R.R. Tolkien pisał do swojego wydawcy, odpowiadając na pytanie o możliwości edytorskiego podziału olbrzymiej historii o Śródziemiu, zwrócił uwagę na istotny fakt. Całą jego wykreowaną tak pieczołowicie "sagę", zaznaczał, spajają dwie grupy artefaktów: "Trzy Klejnoty" (Silmarile, w których trwało światło Drzew Valinoru, Krainy Nieśmiertelnych) oraz – właśnie – Pierścienie Władzy.

Historia tych ostatnich tajemniczych przedmiotów sięga głęboko w przeszłość tolkienowskiego świata. Wszystko zaczęło się tysiące lat przed wydarzeniami, które rozgrywały się we "Władcy Pierścieni": w Drugiej Erze.


Posłuchaj
58:53 tolkien.mp3 O korespondencji J.R.R. Tolkiena mówią prof. Jakub Lichański i dr Marek Gumkowski. Audycja Michała Montowskiego z cyklu "Sezon na Dwójkę" (PR, 2011)

 

Narodziny Pierścieni

Ñoldorowie – elfowie, którzy osiedlili się w Śródziemiu w Eregionie, na stokach Gór Mglistych, niedaleko Khazad-dûm (krasnoludzkiej siedziby znanej czytelnikom również jako Moria) byli doskonałymi rzemieślnikami. Przewodził nimi Celebrimbor (w serialu "Władca Pierścieni: Pierścienie Władzy" zagra go Charles Edwards).

W połowie drugiego tysiąclecia Drugiej Ery Sauron – potężny zły duch, który w tym czasie występował pod różnymi postaciami, mamiąc ludy Śródziemia i szukając ich przychylności – namówił elfów z Eregionu, mistrzów kowalstwa i jubilerstwa, do wykonania Pierścieni Władzy.

Pierścienie (Tolkien wykorzystuje tu zakorzeniony w kulturze symbol mocy, magicznego talizmanu, przydającego jego użytkownikowi określonej potęgi) miały być przeznaczone dla różnych ras zamieszkujących Śródziemie: trzy dla elfów, dziewięć dla ludzi i siedem dla krasnoludów. Artefakty te stworzył, namówiony przez Saurona i w większości z jego udziałem, Celebrimbor wraz ze swoimi kowalami.

Sauron, w tajemnicy przed elfami, wykuł w ogniu góry Orodruiny, wulkanu Mordoru, jeszcze jeden pierścień – najpotężniejszy, będący w stanie zapanować nad tymi, którzy nosić będą pozostałe Pierścienie Władzy.

Pierścienie elfów

Pierwszy z nich – Narya, Pierścień Ognia o czerwonym kamieniu – należał początkowo do Círdana, Budowniczego Okrętów z Szarej Przystani (najważniejszego elfickiego portu w Śródziemiu). Círdan podarował Naryę Gandalfowi, gdy ten przybył do Śródziemia, by wspomagać Wolne Ludy w walce z Sauronem.

Drugi Pierścień – Nenya, Pierścień Wody zwany też Pierścieniem z Diamentem – przypadł Galandrieli (w tej serialowej roli Morfydd Clark) z królewskiego rodu Ñoldorów. W Trzeciej Erze Galandriela występuje jako Pani z Lórien i m.in. przyjmuje w swojej krainie Drużynę Pierścienia.

Trzeci Pierścień elfów – Vilya, Pierścień Powietrza lub Szafiru – otrzymał Gil-galad (w serialu zagra go Benjamin Walker), ostatni Najwyższy Król Ñoldorów w Śródziemiu. Był jednym z głównych dowodzących w Ostatnim Sojuszu Elfów i Ludzi zawiązanym przeciw Sauronowi. Przed śmiercią Gil-galad przekazał swój pierścień Elrondowi (Robert Aramayo), panu z Rivendell.

***

Czytaj także:

***

Pierścienie niosą zgubę 

Dziewięć Pierścieni Władzy otrzymali od Saurona ludzie – byli zapewne wśród nich możnowładcy oraz przedstawiciele królestwa Númenoru. W tym przypadku szybko ujawniła się destrukcyjna moc tych artefaktów. Pierścienie, za cenę nadnaturalnych mocy, wyniszczały swoich właścicieli, a w końcu przemieniły ich w Nazguli, bezcielesnych Upiorów Pierścienia, nad którymi niepodzielną władzę objął Sauron.

Z kolei Siedem Pierścieni Władzy przeszło najprawdopodobniej w ręce władców każdego z krasnoludzkich rodów. W odróżnieniu od ludzi krasnoludowie nie poddali się niszczącej sile pierścieni, jednak negatywny wpływ tych artefaktów objawiał się w czymś innym: w nieokiełznanym pożądaniu skarbów, ze złotem na czele.

Ostatni, Jedyny Pierścień – z wyglądu niepozorna złota obrączka – był najpotężniejszy z całej grupy tych magicznych przedmiotów. Sauron chciał za jego pomocą zniewolić wszystkich, którzy nosili Pierścienie Władzy ("Jeden, by wszystkimi rządzić, Jeden, by wszystkie odnaleźć, /Jeden, by wszystkie zgromadzić i w ciemności związać"), przelał w niego także część swojej własnej mocy.

Władca pierścieni: Pierścienie władzy – oficjalny zwiastun/YouTube Amazon Prime Video Polska

Akcja serialu platformy Amazon Prime "Władca Pierścieni: Pierścienie władzy" rozgrywać się będzie w czasie Drugiej Ery, tysiące przed wydarzeniami z "Hobbita" i "Władcy Pierścieni". W jakim stopniu autorzy scenariusza, opierający się na powieściowej trylogii Tolkiena, w tym na Dodatkach zamieszczonych w III tomie, a odnoszących się m.in. do Drugiej Ery, rozwiną wątki tytułowych Pierścieni Władzy? O tym przekonają się widzowie – premiera produkcji zapowiadana jest na 2 września 2022 r.

jp

Źródła: Robert Foster, "Encyklopedia Śródziemia", Warszawa 1998; J.R.R. Tolkien, "Władca Pierścieni", tł. Maria Skibniewska, Warszawa 2002; J.R.R. Tolkien, "Listy", Poznań 2000.
 

Czytaj także

Tolkien wyrodnym wnukiem Wagnera?

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2012 17:00
W Dwójce rozmawialiśmy o europejskiej fascynacji średniowieczem i legendami północnej Europy. Wagner i Tolkien - czy są twórcami mitów, czy też je rewaloryzują?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sienkiewicz jak Tolkien? Tak mówią studenci w USA

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2016 15:00
- Podczas wykładów w Stanach zaproponowałem moim studentom lekturę "Ogniem i mieczem". Spodziewałem się porównań tej powieści do westernów - opowiadał w Dwójce dr Jan Rybicki, przekładoznawca z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wyjść poza teksty. Prawie możliwy świat Tolkiena

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2017 18:00
– J. R. R. Tolkien stworzył świat bardzo dawnej historii, jaka byłaby mogła być, gdyby wszystko było odrobinę inaczej – mówiła anglistka prof. Dominika Oramus.
rozwiń zwiń