Benedykt Polak - franciszkanin na misji szpiegowskiej w Imperium Mongolskim

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2022 10:00
Był pionierem polskiej podróży. W latach 1245-1247 odbył podróż do Imperium Mongolskiego. Żaden inny Europejczyk nie dotarł przed nim tak daleko. W audycji z cyklu "Kryzys wieku średniego" opowiadaliśmy o Benedykcie Polaku.
Benedykt Polak urodził się około 1200 roku
Benedykt Polak urodził się około 1200 rokuFoto: mossolainen nikolai/Shuttertock

"I zwykli wojownicy, i dostojnicy nie znają umiaru w pijaństwie. Wymiotują i dalej piją" - notuje przerażony franciszkanin z Polski, który jest na misji szpiegowskiej w największym imperium.

Jego ekspedycja była z pewnością jedną z najważniejszych wypraw średniowiecznych, niestety nie miała tak dużego oddźwięku, jak późniejsza podróż Marco Polo do wnętrza Azji. 

Nie wiadomo, czy imię Benedykt nadano mu przy chrzcie, czy przyjął je wstępując do zakonu. Urodził się około 1200 roku we Wrocławiu albo Wielkopolsce, możliwe są również wschodnie rubieże Polski. Prawdopodobnie był osobą dobrze wykształconą i majętną. Do zakonu wstąpił około roku 1236. Był pionierem polskiej podróży. W latach 1245-1247 odbył podróż do Imperium Mongolskiego.

Bohaterem naszego spotkania był sredniowieczny franciszkanin - Benedykt Polak.


Posłuchaj
59:49 kryzys 11.06.mp3 Benedykt Polak - franciszkanin na misji szpiegowskiej w Imperium Mongolskim (Kryzys wieku średniego/Dwójka)

***

Mediewista Łukasz Modelski i Łukasz Kozak przedstawią najwybitniejsze dzieła epoki średniowiecza.

Muzyce towarzyszą rozważania i dyskusje na temat literatury, filozofii oraz architektury wieków średnich.

***

Tytuł audycji: Kryzys wieku średniego

Prowadzili: Łukasz Kozak i Łukasz Modelski

Data emisji: 11.06.2022

Godzina emisji: 23.00

pg

Czytaj także

Norbert z Xanten - święty, który zdegradował Gniezno

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2022 07:00
Norbert z Xanten, święty Kościoła katolickiego, żył w XII wieku, był arcybiskupem Magdeburga i założycielem zakonu norbertanów. Pochodził z bardzo dobrze sytuowanej rodziny.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Snorri Sturluson i jego "Heimskringla"

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2022 00:00
Żyjący na przełomie XII i XIII wieku Snorri Sturluson był islandzkim poetą, historykiem, politykiem i przywódcą, autorem historii nordyckich władców "Heimskringla".
rozwiń zwiń