"Polskie krucjaty? Nasi krzyżowcy wyprawiali się na Prusy"

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2018 10:00
- Polskimi krucjatami w XIII wieku były wyprawy przeciwko Prusom. To ukoronowanie przyswajania idei wojny krzyżowej. Myślano tak: uderzenie na pogan wspiera chrześcijaństwo i jego obronę Jerozolimy przed muzułmanami - mówiła w Dwójce prof. Maria Starnawska.
Audio
  • Polskie rycerstwo i jego udział w Wyprawach Krzyżowych (Kryzys wieku średniego/Dwójka)
Drzwi Gnieźnieńskie
Drzwi GnieźnieńskieFoto: shutterstock.com

Wlocznia1200.jpg
Średniowieczne wojny na relikwie

Idea, która narodziła się pod koniec XI w. we Francji, gdy papież Urban II zaapelował do europejskich władców i rycerstwa o wyzwolenie Ziemi Świętej spod władzy niewiernych była początkiem wojen, które stały się ideałem średniowiecznym i rozprzestrzeniały się na całą Europę.

- Święta wojna to synteza wojny i chrześcijaństwa, które nie jest religią, jaka aprobowałaby użycie siły zbrojnej. Do XI w. Kościół patrzył z troską na rycerstwo, które dla próżnej chwały walczyło w turniejach i zabijało się wzajemnie. Ten rodzący się poważny problem w łonie chrześcijaństwa pomogła rozwiązać konieczność walki z islamem i wyparcia z Ziemi Świętej muzułmanów zagrażających Cesarstwu Bizantyjskiemu - powiedziała prof. Maria Starnawska zauważając, że pojawił się wówczas nowy typ wojny, która była zarazem pielgrzymką, jaką można było uzasadnić interesem chrześcijaństwa jako całości, a nie partykularnym interesem politycznym.

Zasadniczą rolę w udziale polskiego oręża w krucjatach odegrał św. Bernard z Clairvaux, opat cysterski i wielki autorytet Kościoła. - Nawoływał do drugiej krucjaty i widząc ogromny zapał stwierdził, że ci, którzy chcieliby udać się na wojnę, ale pochodzą ze zbyt odległych krajów, będą mieli podobną zasługę do krzyżowców walczących w Jerozolimie, jeśli ruszą na wrogów chrześcijaństwa, jakich mają w pobliżu. I tak druga krucjata stała się skoordynowanym atakiem przeciwko innowiercom i poganom - stwierdziła prof. Starnawska.

Jaki był udział zakonu cestersów w rozprzestrznianiu się idei wypraw krzyżowych w Polsce? Czy królem Polski, o którym piszą kronikarze, że znalazł się w orszaku bizantyjskiego cesarza był Władysław II, najstarszy syn Bolesława Krzywoustego? Jaką rolę w odegrały w krucjatach Zakon Rycerski Grobu Bożego (bożogrobcy) i Zakon Maltański (joannici)? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Kryzys wieku średniego 

Prowadzą: Łukasz Kozak i Łukasz Modelski

Gość: prof. Maria Starnawska (Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach)

Data emisji: 11.02.2018

Godzina emisji: 21.00

mko/bch

Czytaj także

Czarna śmierć. Czy to dżuma spustoszyła Europę?

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2017 15:07
- Czym była epidemia z XIV wieku i epidemie późniejsze, skoro w Europie szczurów albo w ogóle nie było, albo ich populacja była zbyt niska, by mogły na taką skalę roznieść dżumę? Co to była za choroba?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dynastia. Najdziwniejsze opowieści o Piastach

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2017 13:00
W audycji "Kryzys wieku średniego" o zagadkowych narracjach związanych z Piastami rozmawialiśmy z drem Pawłem Żmudzkim z Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń