Czarna śmierć. Czy to dżuma spustoszyła Europę?

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2017 15:07
- Czym była epidemia z XIV wieku i epidemie późniejsze, skoro w Europie szczurów albo w ogóle nie było, albo ich populacja była zbyt niska, by mogły na taką skalę roznieść dżumę? Co to była za choroba?
Audio
  • Jaką chorobą była średniowieczna zaraza (Kryzys wieku średniego/Dwójka)
(zdj. ilustracyjne)
(zdj. ilustracyjne)Foto: shutterstock.com

Na te pytania starali się odpowiedzieć goście audycji "Kryzys wieku średniego" zgłębiający tajemnicę wybuchających w średniowiecznej Europie co kilkanaście lat epidemii zbierających ogromne, śmiertelne żniwo. Identyfikuje się je z dżumą przede wszystkim ze względu na opisywane w kronikach objawy.

- Jeden z opisów choroby mówi o zarazie, która powodowała powstawanie czarnych gruczołów w miejscach węzłów chłonnych i stąd chorobę nazwano "czarną śmiercią" - przypomniał prof. Jerzy Pysiak. - Mamy trzy różne opisy dżumy z tego okresu i jeden z nich przypomina opis gorączki krwotocznej. Czy są to różne opisy tej samej choroby, która w ciągu kilkudziesięciu lat uśmierciła trzecią część ludności Europy? - pytał wirusolog, prof. Włodzimierz Gut.

Dlaczego zastosowana w niektórych średniowiecznych miastach kwarantanna była skuteczna? W jaki sposób choroba rozprzestrzeniała się po Europie? Dlaczego opisy "czarnej śmierci" przypominają opis starożytnej zarazy przywleczonej przez wojska greckie z Egiptu? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Kryzys wieku średniego

Prowadzą: Łukasz Kozak i Łukasz Modelski

Goście: prof. Włodzimierz Gut (wirusolog), prof. Jerzy Pysiak (historyk mediewista)

Data emisji: 5.11.2017

Godzina emisji: 21.00

mko/mz

Czytaj także

Wołek, klusia i fajni poganie. Świąteczne apokryfy

Ostatnia aktualizacja: 09.01.2017 18:00
– Ewangelie pozostawiają mnóstwo niedopowiedzeń, a tych ludzie średniowiecza nie znosili. Każdą lukę starali się wypełnić jakąś historią – mówił mediewista Łukasz Kozak.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kim był Magnus z trzymetrowej trumny w Czersku?

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2017 12:00
W 1966 roku w Czersku odnaleziono grób, prawdopodobnie z XII wieku, który zawierał zwłoki dość rosłego mężyczny. Wokół tej postaci powstało wiele elektryzujących teorii, o których ze swadą dyskutowali prowadzący audycję "Kryzys wieku średniego".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dlaczego naprawdę wygnano nas z Raju?

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2017 22:00
Co niedźwiedzie mają wspólnego z owocem z Drzewa Wiadomości Złego i Dobrego? Odpowiedź na to pytanie padła w audycji "Kryzys wieku średniego".
rozwiń zwiń