Umberto Eco. Wspomnienie o spełnionym humaniście

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2016 16:06
- Nie przypominam sobie pisarza, który byłby wydawany w Polsce w takich nakładach i taką ilością tytułów reprezentowany. Być może tylko Balzac swego czasu - o zmarłym w tym roku włoskim autorze opowiadała w Dwójce tłumaczka Anna Wasilewska.
Audio
Umberto Eco w swoim domu. Zdjęcie z 2010 r.
Umberto Eco w swoim domu. Zdjęcie z 2010 r.Foto: Aubrey/wikimedia/CC BY SA 1.0

Zdaniem Anny Wasilewskiej fenomen popularności Umberto Eco polegał na umiejętności biegłego poruszania się w kulturze wysokiej i masowej. - Każdy, kto weźmie do ręki jedną z jego powieści musi pamiętać, że napisał je mediewista, semiolog, teoretyk literatury, wykładowca estetyki i autor uczonych rozpraw - zauważała tłumaczka.


zobacz więcej
eco.jpg
Umberto Eco. Między Kantem a Supermanem

Z równą wnikliwością Umberto Eco potrafił czytać dzieła Homera, jak i komiksy o Supermanie. - Śledził też piłkę nożną, seriale i wszelkie przejawy życia publicznego - dodawała Wasilewska. W audycji tłumaczka opowiadała o działalności Eco w awangardowej grupie literackiej Gruppo 63 i o tym, jak wpłynęła ona na jego metodę twórczą. Wysłuchaliśmy też archiwalnych wypowiedzi pisarza, który prorokował, że przyszłość należy do humanistów.

Umberto Eco zmarł 19 lutego 2016 roku. Miał 84 lata.

***

Tytuł audycji: Pożegnania

Przygotowała: Ewa Stocka Kalinowska

Gość: Anna Wasilewska (tłumaczka)

Data emisji: 31.10.2016

Godzina emisji: 13.00

bch/gs

Czytaj także

W Mediolanie pożegnano Umberto Eco. "Byłeś, jesteś i będziesz dumą tego kraju"

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2016 21:01
- Trudno żegnać słowami mistrza słowa - powiedział podczas świeckiej ceremonii na dziedzińcu zamku zamku Sforzów burmistrz Mediolanu. Pisarz zmarł w piątek w wieku 84 lat.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Cmentarz w Pradze" Umberta Eco - erupcja kulinarna i spiskowe teorie

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2016 12:00
– Jedzenie w niesłychanej obfitości i wyrafinowane jest tym elementem, który ma uczłowieczyć postać głównego bohatera, skądinąd odrażającą – opowiadała o powieści Umberta Eco "Cmentarz w Pradze" Wanda Klenczon.
rozwiń zwiń