Jerzy Pilch nie żyje. Wybitnego pisarza żegnaliśmy w specjalnej audycji Dwójki

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2020 20:31
Jerzy Pilch zmarł 29 maja po południu. Program 2 Polskiego Radia wyemitował specjalną audycję poświęconą wybitnemu twórcy. Zmarłego pisarza wspominali m.in. Bronisław Maj, Janusz Drzewucki, Tadeusz Nyczek Krzysztof Varga, Jerzy Radziwiłowicz i Janusz Zaorski.
Jerzy Pilch
Jerzy PilchFoto: PAP/Marcin Obara

"Wszystko jedno, czy się ma przed sobą sto lat, rok czy tydzień, zawsze ma się przed sobą wszystko" – mówił w 2019 roku w wywiadzie dla Polskiego Radia Jerzy Pilch.

Przyjaciele wspominają zmarłego Jerzego Pilcha >>>>

Pisarz, publicysta, dramaturg i scenarzysta filmowy. Urodził się 10 sierpnia 1952 roku w Wiśle, na Śląsku Cieszyńskim. Siedem razy nominowano go do nagrody Nike. Otrzymał ją w 2001 r. za "Pod mocnym Aniołem", także laureat Nagrody Fundacji im. Kościelskich, nagrody Paszport "Polityki" i innych.


Jerzy_Pilch wiki 1200.jpg
"Pilch w sensie ścisłym". Życiorys otwarty

Jego "wszystko" zaczęło się od wspaniałej, potężnej biblioteki jego ojca. Zajmowała całą ścianę i kształtowała dziecko, które po latach trzymało w dłoni swoją statuetkę Nagrody Literackiej Nike. Nagród było znacznie więcej, tak jak i ludzi, którzy ostrzyli słuch, by móc wychwycić najbardziej subtelne, wysmakowane, błyskotliwe niuanse jego literackich opowieści.

Jerzy Pilch: pewnymi partiami tego świata da się zachwycać >>>>

W ostatnich latach, naznaczonych walką z chorobą Parkinsona, Jerzy Pilch opublikował jedynie dwie niewielkie powieści: "Zuza albo czas oddalenia" oraz "Portret małej wenecjanki". 

Wywiad-rzeka z Pilchem jak podręcznik dla pisarzy >>>>

W jego dorobku znalazły się także scenariusze do filmów "Święta polskie: Żółty szalik" oraz "Miłość w przejściu podziemnym", na zamówienie Teatru Narodowego napisał "Narty Ojca Świętego".

Twórczość Jerzego Pilcha w multimedialnym spektaklu >>>>

Zobacz więcej na temat: Jerzy Pilch Dwójka literatura
Czytaj także

"Wiele Demonów" według Jerzego Pilcha. "Kopalnia wiedzy o człowieku"

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2017 11:51
- W przedstawieniu bardzo mocno opisani są ludzie. Każdy z nich ma swoje nawyki, chęci, pasje. Każdy jest wspaniały i równocześnie niebezpieczny. To kopalnia wiedzy o człowieku – powiedział w Polskim Radiu 24 reżyser Mikołaj Grabowski. Premiery przedstawienia "Wiele Demonów" według Jerzego Pilcha miała miejsce w piątek w Teatrze Nowym w Łodzi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nie żyje Jerzy Pilch. Laureat literackiej nagrody Nike zmarł w wieku 67 lat

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2020 20:05
Nie żyje Jerzy Pilch, jeden z najpopularniejszych polskich pisarzy współczesnych. Jego dorobek literacki to ponad 20 tytułów, z których wiele zostało  wyróżnionych - w tym nagrodą im. Kościelskich i nagrodą Nike. 
rozwiń zwiń