Wojciech Pszoniak. Aktor totalny

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2020 10:22
Pracował w teatrze, filmie, radiu i telewizji. W każdej ze swoich ról tworzył postaci nietuzinkowe, naznaczone wewnętrzną głębią. Mawiał, że nie można być aktorem, który dopiero w momencie rozpoczęcia pierwszej kwestii wchodzi w rolę, bo publiczności nie da się oszukać. Postacią trzeba się stawać wcześniej, przed klapsem na planie filmowym, przed wyjściem na scenę z kulisy. 
Wojciech Pszoniak
Wojciech PszoniakFoto: Wojciech Dorosz/Polskie Radio

Posłuchaj
29:02 _PR2_AAC 2020_11_01-12-30-22.mp3 Wojciech Pszoniak we wspomnieniach (Pożegnania/Dwójka)

Osiągnął ogromną popularność w filmach Andrzeja Wajdy, które sprawiły, że stał się rozpoznawalny w Polsce, ale wkrótce i zagranicą. My w radiowej Dwójce przyglądaliśmy się czasom, kiedy Wojciech Pszoniak wchodził w zawód aktorski, stawał się Aktorem, przez wielkie "A". Artystą przez wielkie "A".

O Wojciechu Pszoniaku opowiadali: Michał Komar - scenarzysta, pisarz, współautor – z Wojciechem Pszoniakiem – książki "Aktor" oraz prof. Barbara Osterloff - historyczka teatru, wykładowczyni na warszawskiej Akademii Teatralnej.

***

Tytuł audycji: Pożegnania

Przygotowała: Małgorzata Szymankiewicz

Data emisji: 1.11.2020

Godzina emisji: 12.30

Czytaj także

Wojciech Pszoniak. Ostatnia rozmowa z Katarzyną Stoparczyk

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2020 15:00
19 października wieku 78 lat zmarł Wojciech Pszoniak. Dwa lata wcześniej aktor pojawił się na zaproszenie Katarzyny Stoparczyk w studiu Trójki. 
rozwiń zwiń