Ile jest w nas z Rzymian? Debatujemy o polskiej tożsamości

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2017 08:00
- Tradycja rzymska była dla polskiej kultury politycznej istotnym czynnikiem w tworzeniu się koncepcji Rzeczpospolitej. I nie chodzi tu o ujęcie imperialne, ale o koncepcję republikańską – mówił w Dwójce prof. Marek Cichocki.
Audio
  • Rozmowa z prof. Markiem Cichockim i Dariuszem Karłowiczem z "Teologii Politycznej" (Innymi słowy/Dwójka)
Szlachta w czasach Rzeczypospolitej Obojga Narodów
Szlachta w czasach Rzeczypospolitej Obojga NarodówFoto: Wikimedia/domena publiczna

Jak tłumaczył w Dwójce współtwórca i współautor magazynu "Teologia Polityczna", skupiającego środowisko warszawskich konserwatystów, nie tylko koncepcja podziału Europy na Wschód i Zachód miała wpływ na kształtowanie się kultury politycznej naszego kraju. Jak twierdzi gość audycji "Innymi słowy", Polskę wyróżnia fakt, iż kultywuje ona wartości typowe dla Południa.

- Decydujący impuls w rozwijaniu przez Polaków ducha republiki miał przełom XV i XVI wieku, gdy konstytuowała się idea Rzeczpospolitej. Warto też zwrócić uwagę na typową dla ówczesnych czasów kulturę wiejską polskiego dworu. To również dorobek w dużym stopniu zaczerpnięty z kultury śródziemnomorskiej – dodał prof. Marek Cichocki, który wraz z drugim gościem audycji – Dariuszem Karłowiczem, poświęcił temu tematowi ostatni numer rocznika "Teologia Polityczna".

W nagraniu audycji posłuchamy również o polityce zagranicznej Polski, a także o tym, jaki wpływ na kształtowanie się polskiej tożsamości miał Wschód.

***

Tytuł audycji: Innymi słowy

Prowadzą: Barbara Schabowska i Dominik Zdort

Goście: prof. Marek Cichocki, Dariusz Karłowicz ("Teologia Polityczna")

Data emisji: 9.06.2017

Godzina emisji: 21.30

mz/bch

Czytaj także

Zaglądamy do kwartalnika "Bez Dogmatu"

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2017 15:02
W cyklu "Innymi słowy" spotkamy się ze środowiskiem skupionym wokół pisma "Bez Dogmatu". W najnowszym numerze kwartalnika znalazły się m.in. teksty o emigrantach oraz postprawdzie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nowe "Pressje" mierzą się z naszym strachem

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2017 23:50
W audycji "Innymi słowy" Jan Maciejewski i Krzysztof Mazur opowiedzieli o najnowszej tece "Pressji", która jest poświęcona współczesnym lękom.
rozwiń zwiń