Polskie Radio
Section05
konserwatyzm

"W czasie numerów należy wrzeszczeć". Kabaret Zielony Balonik robi rewolucję

– Matrony załamywały rączki nad tym strasznym skandalem, ale cichaczem marzyły, aby tam pójść ze swoimi mężami typu Florian Dulski – wspominała w Polskim Radiu Magdalena Samozwaniec, opowiadając o początkach działalności Zielonego Balonika, który niejednemu "Dulskiemu" zalazł za skórę.
Zobacz więcej na temat:  Tadeusz Boy-Żeleński kabaret Kraków konserwatyzm 1905 Magdalena Samozwaniec Paryż artysta poezja piosenka humor TEATR historia Polski historia teatru HISTORIA

Konserwatyzm ma szansę przyciągnąć młodych? Fogiel: to światopogląd zdrowego rozsądku

- Konserwatyzm jest dzisiaj bardzo obiecującym podejściem dla wielu młodych ludzi, którzy widzą pewne absurdy idei lewicowych, które doszły już do ściany albo zjadają własny ogon - powiedział w Polskim Radiu 24 rzecznik PiS Radosław Fogiel. W jego opinii konserwatyzm to "światopogląd zdrowego rozsądku".
Zobacz więcej na temat:  Małgorzata Raczyńska-Weinsberg POLSKA Radosław Fogiel polityka Prawo i Sprawiedliwość konserwatyzm Unia Europejska

Postawa Niemiec wobec uchodźców w 2015 r. a dziś. Politolog: nie obserwujmy już polityki "herzlich willkommen"

- Nie ma już tej ogromnej, bardzo nasilonej przez media tzw. kultury willkommen, czyli powitania ludzi, którzy chcą przybyć do Niemiec. (...) Mieszkańcy Republiki Federalnej Niemiec w tych ostatnich 6-7 latach zauważyli, że zostali przez elity polityczno-medialne wprowadzeni w błąd, że w 2015 roku to nie byli do końca imigranci wojenni - mówił w Polskim Radiu 24 Wojciech Wilczek (politolog, od lat mieszka w Niemczech, uczy uchodźców języka niemieckiego).    
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Zdzisław Krasnodębski filozofia konserwatyzm polityka Niemcy uchodźcy

Porażka konserwatystów w wyborach w Londynie. Winią za to Borisa Johnsona

Są pierwsze wyniki angielskich wyborów lokalnych. Brytyjscy Konserwatyści ponieśli wyraźną porażkę w Londynie. Na rzecz lewicy stracili nawet symboliczny okręg Westminster - serce politycznego życia kraju. Rządzili tam od ponad pół wieku. Część Konserwatystów wini za to premiera Johnsona, którego notowania osłabły po aferze z lockdownowymi przyjęciami.
Zobacz więcej na temat:  Boris Johnson Anglia wybory konserwatyzm samorząd Wielka Brytania ŚWIAT Europa

Prof. Wojciech Kunicki: rewolucja konserwatywna w Niemczech wyrosła z przegranej wojny

To jest fascynujący temat, o którym mogą historycy i również historycy idei rozmawiać, w jaki sposób kultura i rozwój idei rozkwitają w sytuacji, kiedy wojna jest przegrana - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Wojciech Kunicki, rozważając na temat tradycji i nurtów niemieckiego konserwatyzmu.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Zdzisław Krasnodębski filozofia konserwatyzm polityka I wojna światowa Niemcy

"Głos Mateusza Morawieckiego ws. Rosji był najsilniejszy". Hiszpańskie media o Madrid Summit

Hiszpańskie media oceniają, że "na sobotnim szczycie partii prawicowych w Madrycie głos premiera Polski Mateusza Morawieckiego był najsilniejszy, jeśli chodzi o stanowisko tych ugrupowań wobec zagrożenia ze strony Rosji na wschodniej flance NATO". Twierdzą one, że podczas kongresu Morawiecki doprowadził do kompromisu w tej sprawie.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska premier Hiszpania ŚWIAT Europa Madryt Mateusz Morawiecki konserwatyzm

"Europejczykom nie podoba się projekt federalizacji UE". Ryszard Legutko o Madrid Summit

Europoseł Prawa i Sprawiedliwości Ryszard Legutko powiedział, że trzeba przypomnieć, iż wielu milionom Europejczyków nie podoba się projekt federalizacji Unii Europejskiej. W Programie 1 Polskiego Radia tak tłumaczył cel sobotniego spotkania europejskiej prawicy w Madrycie.
Zobacz więcej na temat:  Madryt Unia Europejska premier Hiszpania ŚWIAT Europa Mateusz Morawiecki konserwatyzm Sygnały Dnia Ryszard Legutko

Po spotkaniu konserwatystów w Madrycie. Wspólna deklaracja wskazuje na tożsamość narodową

Liderzy europejskich partii konserwatywnych i prawicowych, którzy brali udział w spotkaniu w Madrycie, krytykują odchodzenie przez Unię Europejską od swoich korzeni i działania Brukseli wobec Polski i Węgier. W przyjętej deklaracji mówią także o potrzebie działań, by Europa solidarnie odpowiedziała na ewentualną agresję z zewnątrz.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Unia Europejska Polska w Unii Europejskiej konserwatyzm infografika

Czy będzie nowa frakcja w PE, po spotkaniu w Madrycie? Dr Kościński: realne, zwłaszcza, że EKR jest osłabiona

- Jeżeli szefowie partii konserwatywnych, a także europarlamentarzyści będą chcieli stworzyć wspólne ugrupowanie w PE, to myślę, że może to być realne, dlatego, że Europejscy Konserwatyści, do których należy PiS, są osłabieni po odejściu Wielkiej Brytanii z UE - mówił w Polskim Radiu 24 dr Piotr Kościński (ekspert ds. międzynarodowych, Akademia Finansów i Biznesu Vistula).  
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Unia Europejska polityka Mateusz Morawiecki Madryt konserwatyzm Hiszpania

Prorosyjskość wśród zachodnich polityków? Publicystka: Hiszpania jasno opowiedziała się za wolną Ukrainą

- Partie prawicowe oraz lewicowe w Hiszpanii jasno i wyraźnie opowiedziały się za wolną Ukrainą, za jej prawem do nienaruszalności granic oraz do integralności terytorialnej, a także wyraziły sprzeciw wobec agresywnej polityki Rosji - powiedziała o stanowisku hiszpańskich polityków wobec sytuacji na Ukrainie publicystka Małgorzata Wołczyk.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Polskie Radio 24 Europa Hiszpania konserwatyzm Rosja Ukraina

Zjazd partii konserwatywnych w Madrycie. Stefaniuk: chcemy powiedzieć, na czym zależy Polsce

- Chcemy podczas spotkania powiedzieć na czym zależy Polsce i jak chcemy kształtować politykę europejską, żeby w przyszłości móc budować z innymi partiami politykę solidaryzmu - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 poseł Prawa i Sprawiedliwości Dariusz Stefaniuk.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA Unia Europejska Prawo i Sprawiedliwość konserwatyzm premier Mateusz Morawiecki