Legendarny recital Witolda Małcużyńskiego

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2019 11:13
W audycji przedstawiliśmy zapis wyjątkowego wydarzenia, jakim był występ Witolda Małcużyńskiego na Wawelu, 16 lutego 1959 roku.
Audio
  • Recital Witolda Małcużyńskiego na Wawelu z lutego '59 (Chopin osobisty/Dwójka)
Witold Małcużyński
Witold MałcużyńskiFoto: PAP/Stanisław Dąbrowiecki

Niemal dokładnie 60 lat temu nasz światowej sławy pianista, laureat Konkursu Chopinowskiego z 1937 roku, uświetniał swym występem historyczny moment powrotu do Polski bezcennych skarbów polskiej kultury i państwowości, m.in. insygniów królewskich, kronik Galla Anonima, słynnych arrasów wawelskich Zygmunta Augusta i rękopisów Chopina. 

Witold Małcużyński osobiście zaangażował się w sprawę odzyskania narodowych pamiątek, a jego chopinowski recital w Krakowie był niezwykle poruszającym momentem dla Polaków w kraju i za granicą. Koncert transmitowało wówczas Polskie Radio, a jego zapis spoczywał dotąd w radiowych archiwach. Dziś, po pieczołowitej rekonstrukcji dźwięku można go niemal w całości wysłuchać na pierwszej płycie wydanej przez Polskie Radio Chopin w serii "From the Polish Radio Archives".

W audycji słuchaliśmy obszernych fragmentów tego historycznego recitalu, m.in. Poloneza c-moll op. 40 nr 2, Sonaty b-moll op. 35, Scherza b-moll op. 31 i Poloneza As-dur op. 53.

***

Tytuł audycji: Chopin osobisty 

Prowadziła: Róża Światczyńska

Data emisji: 17.02.2019

Godzina emisj: 16.00

bch/pg

Czytaj także

Janusz Olejniczak: w każdej argentyńskiej knajpie wiedziano, kim jest Witold Małcużyński

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2014 10:00
- Chyba do dziś znany jest w całej Ameryce Południowej o wiele lepiej niż w Polsce - zastanawiał się pianista Janusz Olejniczak w setną rocznicę urodzin swojego mistrza Witolda Małcużyńskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Konkurs Chopinowski. Azjaci lepsi od Polaków?

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2015 14:00
- Technicznie artyści z Dalekiego Wschodu biją naszych rodaków na głowę - podsumował krytyk Kacper Miklaszewski wstępna selekcję do Konkursu Chopinowskiego.
rozwiń zwiń