Konkurs Chopinowski. Azjaci lepsi od Polaków?

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2015 14:00
- Technicznie artyści z Dalekiego Wschodu biją naszych rodaków na głowę - podsumował krytyk Kacper Miklaszewski wstępna selekcję do Konkursu Chopinowskiego.
Audio
  • Konkurs Chopinowski. Azjaci lepsi od Polaków? (Chopin osobisty/Dwójka)
Rafał Blechacz - zwycięzca Konkursu Chopinowskiego w 2005 roku. We wtorek (24.02) wystąpi w Filharmonii Narodowej. Czy są w Polsce pianiści, którzy mogą powtórzyć jego sukces?
Rafał Blechacz - zwycięzca Konkursu Chopinowskiego w 2005 roku. We wtorek (24.02) wystąpi w Filharmonii Narodowej. Czy są w Polsce pianiści, którzy mogą powtórzyć jego sukces?Foto: Pawel Kubicki /PAP

Relację z przesłuchań zdała w Dwójce Anna Skulska. Napłynęła rekordowa liczba 450 nagrań audio oraz wideo z całego świata, w tym między innymi z Zimbabwe i Ekwadoru. Z tego ponad 200 pochodzi z Dalekiego Wschodu, a 50 Polski. Komisja rekrutacyjna zakwalifikowała do kwietniowych przesłuchań na żywo 160 pianistów.

Jak zwykle, artystyczna osobowość nie zawsze szła w parze z techniką, w której po raz kolejny przodowali Azjaci. Ustępowali im zdecydowanie Polacy. Zdaniem Kacpra Miklaszewskiego problemem jest nasz system edukacji, który nie uczy trzech - bardzo ważnych na Konkursie Chopinowskim - umiejętności...

W audycji słuchaliśmy też nagrań laureatów poprzednich Konkursów Chopinowskich, w tym znakomitego Witolda Małcużyńskiego.

***

Tytuł audycji: Chopin osobisty
Prowadzenie:
Róża Światczyńska
Goście:
prof. Alicja Paleta-Bugaj (Uniwersytet Muzyczny im. Fryderyka Chopina), prof. Andrzej Jasiński (członek komisji rekrutacyjnej Konkursu Chopinowskiego), Kacper Miklaszewski (krytyk muzyczny)
Data emisji:
23.02.2015
Godzina emisji:
14.00

mm/mc

Czytaj także

Barbara Hesse-Bukowska. Wielki talent, niezwykła skromność...

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2014 17:00
W grudniu zeszłego roku odeszła jedna z najwybitniejszych polskich pianistek. Barbarę Hesse-Bukowską wspominaliśmy w audycji "Chopin osobisty"
rozwiń zwiń

Czytaj także

W 2015 głosowanie będzie jawne. XVII Konkurs Chopinowski

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2014 21:00
- Aż 5 z 17 jurorów to zwycięzcy poprzednich konkursów - zapowiadał dyrektor NIFC Artur Szklener. Czy decyzje jury wzbudzą mniejsze kontrowersje niż w 2010 roku?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Piotr Paleczny: liczy się osobowość pianisty

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2015 15:50
– Oprócz ogólnego wrażenia i możliwości technicznych ważne jest to, co artysta ma w swoim wnętrzu – mówił Piotr Paleczny, przewodniczący jury Ogólnopolskiego Konkursu Chopinowskiego.
rozwiń zwiń