Chopinowskie interpretacje Ignacego Jana Paderewskiego

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2019 13:41
W Bydgoszczy, mieście szczególnie kultywującym pamięć o Ignacym Janie Paderewskim, rozpoczyna się XI Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny jego imienia. Z tej okazji, w przededniu Święta Niepodległości, w audycji słuchaliśmy wykonań wielkiego patrona konkursu.
Audio
  • Chopinowskie interpretacje Ignacego Jana Paderewskiego (Chopin osobisty/Dwójka)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay.com/PublicDomainArchive

Nie zabrakło również interpretacji dyrektora artystycznego i przewodniczącego Jury bydgoskiego konkursu: profesora Piotra Palecznego, wyróżnionego ostatnio jednym z najwyższych japońskich zaszczytów, Orderem Wschodzącego Słońca.

W audycji zabrzmiały też chopinowskie polonezy w mistrzowskim wykonaniu wielkiej damy polskiej pianistyki Haliny Czerny-Stefańskiej - w zrekonstruowanym i wydanym niedawno nagraniu dokonanym przez artystkę w 1960 roku dla rozgłośni SR w Stuttgarcie.

Przypomnieliśmy także fragment jej nagrania Koncertu e-moll op. 11 Chopina, dokonanego w 1955 roku z Orkiestrą Filharmonii Czeskiej pod dyrekcją Vaclava Smetacka w interpretacji przez lata mylnie przypisywanej Dinu Lipattiemu.

***

Tytuł audycji: Chopin osobisty 

Prowadziła: Róża Światczyńska

Data emisji: 10.11.2019

Godzina emisji: 14.00

bch

Czytaj także

Wokół I Festiwalu Chopinowskiego w Hamburgu

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2019 14:11
Oprócz samego wydarzenia w audycji skupiliśmy się na postaci Huberta Rutkowskiego – wybitnego pianisty, profesora hamburskiego Konserwatorium, założyciela i dyrektora artystycznego Festiwalu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Chopinowskie Ballady w interpretacji Charlesa Richarda Hamelina

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2019 13:27
W audycji "Chopin osobisty" słuchaliśmy nowego nagrania kompletu Ballad i Impromptus Chopina w interpretacji kanadyjskiego pianisty, srebrnego medalisty Konkursu Chopinowskiego, laureata Nagrody Krystiana Zimermana za najlepsze wykonanie sonaty Chopina.
rozwiń zwiń