Chopinowskie nagrania Ivana Moravca

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2021 14:17
Media swego czasu okrzyknęły go "pianistą wyjątkowym", nazywany był również "poetą fortepianu", a jego nagrania dziś, niemal sześć lat po śmierci, są niezwykłymi świadectwami wrażliwości i wyjątkowego podejścia do interpretacji. 
Ivan Moravec
Ivan MoravecFoto: PAP/CTK/Michał Dolezal

Posłuchaj
59:07 2021_04_11_16_00_06_PR2_Chopin_osobisty.mp3 Ivan Moravec w repertuarze chopinowskim (Chopin osobisty/Dwójka)

 

Ivan Moravec, wielki czeski pianista – bo o nim mowa – aktywny był na koncertowych estradach świata niemal pół wieku. Przyszedł na świat 9 listopada 1930 roku, zmarł 27 lipca 2015 roku.

Kiedy przywołuje się nazwiska największych chopinistów XX stulecia, to jego nazwisko w pierwszym skojarzeniu na pamięć nie przychodzi. To paradoks, ponieważ akurat Ivan Moravec, ze swoją niezwykłą wrażliwością i temperamentem idealnie pasującym do idiomu muzyki Chopina należał do największych interpretatorów jego muzyki. Może dzieje się tak dlatego, że Moravec jakoś specjalnie nie zabiegał o rozgłos, a wypracował sobie pozycję bardzo szczególną w plejadzie pianistów XX wieku.

Jego interpretacje dzieł Chopina, którego otaczał szczególną estymą, odznaczają się wielkim indywidualizmem i niezwykłą poetyckością. Ale nigdy nie są pod żadnym względem przerysowane. Przeciwnie – sprawiają wrażenie doskonałej wręcz prostoty, niecodziennej oczywistości i naturalności.

W audycji "Chopin osobisty" zabrzmiały m.in. II Sonata fortepianowa b-moll op. 35 i Fantazja f-moll op. 49, nagrane w listopadzie 2002 roku w Academy of Arts & Letters w Nowym Jorku. Ukazał się właśnie retrospektywny album z nagraniami Ivana Moravca. Te Chopinowskie – należą do jego najpóźniejszych nagraniowych dokonań.

***

Tytuł audycji: Chopin osobisty 

Prowadził: Marcin Majchrowski

Data emisji: 11.04.2021

Godzina emisji: 15.00

Czytaj także

Dimitrij Baszkirow i jego uczniowie

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2021 18:20
Rosyjski pianista i słynny pedagog zmarł 7 marca. W audycji "Chopin osobisty" muzycznie uczciliśmy jego pamięć.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Utwory Chopina grane na gitarze

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2021 23:05
W świątecznym wydaniu audycji "Koncert chopinowski", bodaj po raz pierwszy, ani razu nie zabrzmi fortepian. Wykonawcą koncertu jest bowiem wybitnie utalentowany młody polski gitarzysta Mateusz Kowalski. Gra dwa mazurkowe opusy, szóste i siódme, Chopina, w mistrzowskiej transkrypcji Jana Nepomucena Bobrowicza (1805-1881).
rozwiń zwiń