Halina Czerny-Stefańska. Nowe wydania nagrań

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2022 17:00
W dzisiejszej audycji posłuchaliśmy nowo wydanych nagrań Haliny Czerny-Stefańskiej. To pierwsza polska triumfatorka Konkursu Chopinowskiego, której gra podziwiana była na całym świecie, a interpretacje zapisały niezwykle ważną i piękną kartę w historii chopinistyki.
Halina Czerny-Stefańska
Halina Czerny-StefańskaFoto: NAC/domena publiczna

Dla upamiętnienia przypadającej w tym roku setnej rocznicy urodzin wielkiej artystki NIFC wydał płytę z zapisem jej recitalu chopinowskiego utrwalonego w warszawskiej Filharmonii w 1953 r.

Posłuchaliśmy obszernych fragmentów tego albumu, na którym znalazła się m.in. Ballada f-moll op. 52 oraz wybrane nokturny i walce.

Pianistka i pedagog Halina Czerny-Stefańska urodziła się 90 lat temu: 31 grudnia 1922 w Krakowie, zmarła 1 lipca 2001. W 1949 roku otrzymała I nagrodę (wraz z Bellą Dawidowicz) oraz wyróżnienie za najlepsze wykonanie mazurków Chopina na IV Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

Czytaj też:

– Pamiętam z tego konkursu szczególnie pięknie wykonanego Poloneza fis-moll, Scherzo h-moll i Koncert e-moll z orkiestrą. Jedną z charakterystycznych cech jej talentu była wspaniała umiejętność wykonywania dużej formy muzycznej, co nie każdemu się udaje. Szereg całkiem dobrych pianistów gra wielką formę, jakby grali serię nokturnów czy preludiów. Doskonale jej umiejętności było widać w Polonezie Fis-dur Juliusza Zarębskiego, grała go bardzo pięknie do końca życia. Wbrew temu co niektórzy mówią, nie była to pianistyka romantyczna, przynajmniej wedle mojego odczucia. Nie brakowało tam niczego, ale było to raczej chłodne. Bardzo pięknie grała formy taneczne, polonezy, mazurki – mówił niegdyś na antenie Dwójki Józef Kański, krytyk muzyczny.

Zabrzmiały także mazurki z nowego, wspólnego wydawnictwa NIFC oraz Polskiego Radia, dokumentującego nagrania laureatów nagrody Polskiego Radia za najlepsze wykonania tych utworów na Konkursie Chopinowskim.

KONKURS CHOPINOWSKI - serwis specjalny Polskiego Radia >>>

Posłuchaj
61:22 2022_01_16 15_59_34_PR2_Chopin_osobisty.mp3 Halina Czerny-Stefańska. Nowe wydania nagrań (Chopin osobisty/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Chopin osobisty

Prowadziła: Róża Światczyńska

Data emisji: 16.01.2022

Godzina emisji: 16.00


Czytaj także

Najpiękniejsze mazurki w interpretacji Haliny Czerny-Stefańskiej

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2020 06:55
Arcydzieła zostały nagrane w latach 1989-1990 w Toyama w Japonii dla PONY-CANYON.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Halina Czerny-Stefańska gra Chopina

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2020 17:00
Za nami drugie spotkanie z Haliną Czerny-Stefańską wokół jej wczesnych interpretacji chopinowskich, wydanych w tym roku w 4-płytowym albumie poświęconym wybitnej pianistce.
rozwiń zwiń