Eugen Indjic z okazji 75. urodzin

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2022 17:00
Naszym bohaterem w tym wydaniu audycji był Eugen Indjic, wybitny francusko-amerykański pianista serbskiego pochodzenia, laureat IV nagrody Konkursu Chopinowskiego w 1970 roku.
Eugen Indji
Eugen IndjičFoto: PAP/Grzegorz Michałowski

Eugen Indjic, syn Rosjanki i Serba wykształcony w Julliard School of Music, zdobył w roku 1970 na Konkursie Chopinowskim IV nagrodę. Wśród znakomitych nauczycieli Indjica znajdujemy nazwiska Artura Rubinsteina, Witolda Małcużyńskiego i Nadii Boulanger.

Grę Indjica cechuje znakomite wyczucie stylu. "Chopina gra jak Polak, Débussy'ego jak Francuz, Prokofiewa jak Rosjanin" - zachwycała się prasa.

W 1986 roku wystąpił po raz kolejny w Warszawie, tym razem w Koncercie Czajkowskiego. Z tym koncertem wiąże się drobna ciekawostka. Przy pulpicie dyrygenckim stanęła wówczas Maria Tunicka, znakomita polska dyrygentka, która od kilku lat występowała z Orkiestrą Filharmonii Narodowej jako dyrygent gościnny. Była pierwszą kobietą w historii, która dostąpiła tego zaszczytu.

W piątek 11 marca ten niezwykle lubiany w Polsce artysta skończył 75 lat. Z tej okazji przypomnieliśmy jego dawne i nowsze interpretacje, m.in. Sonaty h-moll op. 58 Chopina, z płyty nagranej w Filharmonii Pomorskiej w 2017 roku.

***

Chopin w porze niedzielnego obiadu? Sądząc po Państwa zainteresowaniu, każdy czas jest dobry, by słuchać jego muzyki. W tej audycji kluczem jest jednak słowo "osobisty".

Osobisty wybór osobistych interpretacji. Nagrania z radiowego archiwum i najświeższe premiery płytowe, portrety legendarnych chopinistów i współczesne tendencje w wykonawstwie. Próba odpowiedzi na pytania o źródła tzw. chopinowskiego stylu i o to, jak zmienia się sposób odczytania muzyki Chopina w XXI wieku. A w tle - zapowiedzi wydarzeń muzycznych, rozmowy, zagadki i nagrody... 


Posłuchaj
57:35 2022_03_13 16_01_32_PR2_Chopin_osobisty.mp3 Eugen Indjic z okazji 75. urodzin (Chopin osobisty/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Chopin osobisty

Prowadziła: Róża Światczyńska

Data emisji: 13.03.2022

Godzina emisji: 16.00

Czytaj także

Chopin z Charkowa i Kijowa

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2022 17:00
W tym wydaniu audycji "Chopin osobisty" zaprezentowaliśmy chopinowskie interpretacje dwojga znakomitych pianistów młodego pokolenia wywodzących się z Ukrainy: najlepszej półfinalistki Konkursu Chopinowskiego w 2015 roku - urodzonej w Charkowie Dinary Klinton, a także zwycięzcy Międzynarodowego Konkursu im. Van Cliburne'a w 2013 roku - pochodzącego z Kijowa Vadyma Kholodenki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Shura Cherkassky. Ostatni romantyk fortepianu rodem z Odessy

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2022 17:33
Bohaterem dzisiejszej audycji z cyklu "Chopin osobisty" był Shura Cherkassky, legendarny ukraińsko-amerykański pianista urodzony w Odessie w 1909 roku.
rozwiń zwiń