Festiwal w Dusznikach-Zdroju. "Antonio Pompa-Baldi oczarował wszystkich"

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2021 11:25
- Był tak szczodry podczas swojego występu, że zaoferował nam nie tylko własne opracowanie muzyki Respighiego, ale także cudownie zagrane "Zaułki miłości" Poulenca, czym przeniósł nas w atmosferę, jeżeli nie paryskiego salonu, to miejsca z mniej zobowiązującą atmosferą. Zostało to przyjęte z ogromnym entuzjazmem - tak Róża Światczyńska podsumowała jeden z występów Antonia Pompa-Baldiego podczas 76. Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach-Zdroju.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/ Studio Seghrouchni

Posłuchaj
07:46 Poranek Dwójki 12.08.2021 Duszniki.mp3 Róża Światczyńska o Międzynarodowym Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach-Zdroju (Poranek Dwójki)
Duszniki-Zdrój.jpg
Festiwal w Dusznikach-Zdroju. "Publiczność czuje wielką radość z kontaktu z artystami"

Chopinowskie święto w Dusznikach-Zdroju to dziewięć dni znakomitych koncertów i spotkań z wyjątkowymi pianistami. Jednym z nich był włosko-amerykański muzyk Antonio Pompa-Baldi - retransmisji koncertu znakomitego artysty można posłuchać w Programie 2 Polskiego Radia w czwartek (12.08) od godz. 19.30.

Gośćmi w Dusznikach-Zdroju byli również dwaj pianiści-kompozytorzy: Nikita Mndoyants oraz Nicolas Namoradze. - To zupełnie inne indywidualności, choć mają podobny background muzyczny - mówiła Róża Światczyńska. - Obaj urodzili się na Wschodzie – Nicolas pochodzi z Gruzji, a Nikita z Rosji – jednak ich ścieżki przebiegały zupełnie innymi torami.

- Namoradze bardzo wcześnie wyjechał na Zachód i kształcił się w Budapeszcie, w Wiedniu i we Florencji, by wreszcie zrobić dyplom w nowojorskiej Julliard School. To bardzo ciekawa postać o bardzo szerokich horyzontach intelektualnych, bo nie tylko jest bardzo profesjonalnie wykształconym kompozytorem, ale i studentem neuropsychologii w londyńskim King’s College - opowiadała dziennikarka.

Czytaj też:

Rosyjski pianista Nikita Mndoyants studia ukończył w Centralnej Szkole Muzycznej w Moskwie w klasie Tamary Koloss, a także w Moskiewskim Państwowym Konserwatorium im. Czajkowskiego, gdzie studiował kompozycję u prof. Aleksandra Czajkowskiego oraz grę na fortepianie u prof. Nikołaja Pietrowa i prof. Alexandra Mndoyantsa.

- Programy obu artystów wyróżniała w szczegółach zaplanowana konstrukcja. Mndoyantsowi udało się stworzyć wielki łuk, począwszy od monumentalnych Wariacji Eroica Beethovena, po III Sonatę Brahmsa, którą przedstawił w mistrzowski sposób, także z konstrukcyjnego punktu widzenia.

***

Dwójka tradycyjnie zaprasza na transmisje i retransmisje festiwalowych recitali oraz wywiady z artystami:

12.08 godz. 19.30 - recital Antonia Pompa-Baldiego

13.08 godz. 20.00 - transmisja występu duetu Genova - Dimitrov

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Róża Światczyńska (Program 2 Polskiego Radia)

Data emisji: 12.08.2021

Godzina emisji: 9.30

am

Czytaj także

Festiwal Chopinowski w Dusznikach-Zdroju. Sierpniowa uczta melomanów

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2021 12:58
- Emocji nie brakuje, a związane są z problemami pandemii, ale mam nadzieję, że sprostamy wymogom. Inne emocje, bliższe sfery artystycznej zagwarantują nasi goście - mówił o rozpoczynającym się w piątek (6.08) 76. Międzynarodowym Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach-Zdroju prof. Piotr Paleczny, dyrektor artystyczny wydarzenia. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Seong-Jin Cho: scherza Chopina to wspaniałe dzieła o wielu znaczeniach

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2021 22:15
- Od tego czasu dużo się nauczyłem, poznałem wielu wspaniałych muzyków, całe moje obecne doświadczenie zawdzięczam właśnie Konkursowi Chopinowskiemu. Nie tylko moja kariera, ale całe moje życie uległo zmianie - tak na antenie Dwójki mówił Seong-Jin Cho o swym zwycięstwie na Konkursie Chopinowskim w 2015 roku.
rozwiń zwiń