Halina Czerna-Stefańska i Artur Rubinstein, czyli Chopin w wykonaniu mistrzów

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2023 17:00
W Chopinowskim otwarciu Nowego Roku towarzyszyły nam mistrzowskie interpretacje Haliny Czerny-Stefańskiej i Artura Rubinsteina.
Zapraszamy na spotkanie z jednymi z największych polskich pianistów wszech czasów
Zapraszamy na spotkanie z jednymi z największych polskich pianistów wszech czasówFoto: SunnyGraph/Shuttserstock

Z okazji 100-lecia urodzin pierwszej polskiej triumfatorki Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego przypomnieliśmy jej wczesne nagrania, dokonane w latach 50-tych w Warszawie. Zabrzmiały m.in. Andante spianato i Wielki Polonez Es-dur op. 22 w wykonaniu z udziałem Orkiestry Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Bohdana Wodiczki.

40. rocznica śmierci Artura Rubinsteina oraz 100. rocznica urodzin i 20. rocznica śmierci Henryka Czyża to zaś pretekst do przypomnienia ostatniego występu legendarnego pianisty w Polsce i pamiętnej wspólnej interpretacji Koncertu f-moll op. 21 Chopina w Teatrze Wielkim w Łodzi.

***

Halina Czerny-Stefańska (1922-2001) - przyszła na świat w rodzinie muzyków. Jej ojciec, Stanisław Schwarzenberg-Czerny był pianistą i pedagogiem. To pod jego okiem rozpoczęła naukę gry na fortepianie. Po tym, jak jury Konkursu Młodych Talentów w Warszawie przyznało jej nagrodę Alfreda Cortota w postaci stypendium na naukę pod kierunkiem sławnego pianisty francuskiego, wyjechała do Paryża.

Gdy wróciła do Polski, jej pedagogiem został profesor Konserwatorium Warszawskiego Józef Turczyński. Po wojnie kontynuowała studia pianistyczne w krakowskiej Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej u prof. Zbigniewa Drzewieckiego (lata okupacji niemieckiej pianistka spędziła w Krakowie, gdzie występowała na prywatnych i konspiracyjnych koncertach m.in. z ojcem, a także z mężem - Ludwikiem Stefańskim).

W 1949 roku na IV Konkursie Chopinowskim w Warszawie zdobyła I nagrodę - ex aequo z Bellą Dawidowicz - oraz nagrodę Polskiego Radia za najlepsze wykonanie mazurków Chopina. Przyznanie jej nagrody ex aequo, jak się okazało po latach, miało charakter polityczny. Czerny-Stefańska została przez jurorów oceniona wyżej niż Rosjanka.

Koncertowała na wszystkich kontynentach. Grała w najsłynniejszych salach koncertowych świata, była solistką wspaniałych orkiestr i wielkich dyrygentów. W latach 70. rozpoczęła pracę pedagogiczną. Prowadziła kursy mistrzowskie dla pianistów. Była wielokrotnie zapraszana do jury międzynarodowych konkursów pianistycznych.

Posłuchaj
60:31 2023_01_01 16_00_04_PR2_Chopin_osobisty.mp3 Halina Czerna-Stefańska i Artur Rubinstein, czyli Chopin w wykonaniu mistrzów (Chopin osobisty/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Chopin osobisty

Prowadziła: Róża Światczyńska

Data emisji: 1.01.2023

Godzina emisji: 16.00

mg

Czytaj także

Muzyczne spotkanie z Ewą Rubinstein oraz archiwalna rozmowa z Arturem Rubinsteinem

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2019 06:40
Ewa Rubinstein jest córką Anieli z Młynarskich i Artura Rubinsteinów. Była honorowym gościem zakończonego 19 października VI Rubinstein Piano Festival w Łodzi. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Najpiękniejsze mazurki w interpretacji Haliny Czerny-Stefańskiej

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2020 06:55
Arcydzieła zostały nagrane w latach 1989-1990 w Toyama w Japonii dla PONY-CANYON.
rozwiń zwiń