Miyu Shindo i jej interpretacje na XVIII Konkursie Chopinowskim

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2023 17:00
W tym wydaniu audycji posłuchaliśmy kolejnej z nowości fonograficznych wydanych w ostatnim czasie przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina w tzw. "Błękitnej serii". Tym razem są to zapisy konkursowych wykonań jednej z najciekawszych uczestniczek XVIII Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego, 19-letniej Miyu Shindo.
Miyu Shindo
Miyu ShindoFoto: Darek Golik/NIFC

Japońska pianistka, laureatka kilku międzynarodowych konkursów, m.in w Hamamatsu i Pekinie, doszła do półfinałów warszawskich przesłuchań, zdobywając sobie duże uznanie krytyków i sympatię publiczności. 

W jej interpretacji zabrzmiały m.in. Ballada g-moll op 23, Andante spianato i Wielki Polonez Es-dur op 22 oraz Barkarola Fis-dur op 60.

- Największym wyzwaniem był dla mnie II etap, bo składało się na niego wiele małych form. Z kolei III etap jest wymagający, jeśli chodzi o czas spędzony na scenie. Poza tym nie miałam świadomości, że to jest konkurs - mówiła po recitalu w III etapie XVIII Konkursu Chopinowskiego reprezentantka Japonii Miyu Shindo.

Miyu Shindo o swoim występie w III etapie:

[YouTube Program 2 Polskiego Radia]


Posłuchaj
59:39 2023_01_15 16_00_03_PR2_Chopin_osobisty.mp3 Miyu Shindo i jej interpretacje na XVIII Konkursie Chopinowskim (Chopin osobisty/Dwójka)

 

Chopin w porze niedzielnego obiadu? Sądząc po Państwa zainteresowaniu, każdy czas jest dobry, by słuchać jego muzyki. W tej audycji kluczem jest jednak słowo "osobisty".

Osobisty wybór osobistych interpretacji. Nagrania z radiowego archiwum i najświeższe premiery płytowe, portrety legendarnych chopinistów i współczesne tendencje w wykonawstwie. Próba odpowiedzi na pytania o źródła tzw. chopinowskiego stylu i o to, jak zmienia się sposób odczytania muzyki Chopina w XXI wieku. A w tle - zapowiedzi wydarzeń muzycznych, rozmowy, zagadki i nagrody...

***

Tytuł audycji: Chopin osobisty

Prowadziła: Róża Światczyńska

Data emisji: 15.01.2023

Godzina emisji: 16.00

mo

Czytaj także

Nowe-stare nagrania Marthy Argerich

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2022 17:02
W audycji "Chopin osobisty" słuchaliśmy wczesnych interpretacji Marthy Argerich, utrwalonych podczas recitalu pianistki w Tokio, 8 czerwca 1976 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

JJ Jun Li Bui na 18. Konkursie Chopinowskim

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2023 17:00
W audycji "Chopin osobisty" zaprezentowaliśmy nową płytę Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina z konkursowymi interpretacjami zdobywcy VI nagrody - i jednocześnie najmłodszego finalisty - ostatniego, 18. Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego - 17-letniego Kanadyjczyka JJ Jun Li Buia.
rozwiń zwiń