Miyu Shindo: na scenie czułam się jak rycerz

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2021 12:14
- Największym wyzwaniem był dla mnie II etap, bo składało się na niego wiele małych form. Z kolei III etap jest wymagający, jeśli chodzi o czas spędzony na scenie. Poza tym nie miałam świadomości, że to jest konkurs - mówiła po recitalu w III etapie XVIII Konkursu Chopinowskiego reprezentantka Japonii Miyu Shindo.
Miyu Shindo
Miyu ShindoFoto: Darek Golik NIFC

Posłuchaj
05:30 Poranek KCh 15 październik 2021 08_07_12.mp3 Rozmowa z uczestnikami 10. dnia przesłuchań XVIII Konkursu Chopinowskiego (Poranek Dwójki)

 

W czwartek 14 października rozpoczęły się przesłuchania III etapu XVIII Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego im. Fryderyka Chopina. W trakcie całego dnia usłyszeliśmy ośmioro artystów. Wystąpili: Szymon Nehring, Kamil Pacholec, Hao Rao, Miyu Shindo, Kyohei Sorita, Hayato Sumino, Andrzej Wierciński, Piotr Alexewicz.


PR_Konkurs Chopinowski_1200x660.jpg
XVIII Konkurs Chopinowski - zobacz serwis specjalny

Miyu Shindo o swoim występie w III etapie:

[YouTube Program 2 Polskiego Radia]

Po porannej sesji Hao Rao, 17-letni reprezentant Chin, nie krył, że nie wszystkie elementy gry wyszły mu tak, jak zaplanował. Jednak z całości był zadowolony. - Był to mój pierwszy większy występ i składał się z bardzo wielu dojrzałych utworów Chopina. Dużo czasu poświęciłem na zrozumienie tych utworów - podkreślił. - Zależało mi, żeby mój program był jak recital - jedna złożona opowieść, która ma jasno zarysowaną linię dramaturgiczną.

10. dzień przesłuchań zakończyli dwaj Polacy. Jako pierwszy wystąpił Andrzej Wierciński. - W każdej sekundzie na scenie starałem się zrobić jak najpiękniejszą muzykę - podkreślił pianista. - Zawsze jest to poszukiwanie gatunku dźwięku, poszukuję jak najpiękniejszego Chopinowskiego brzmienia w każdym z utworów.

Andrzej Wierciński o swoim występie w III etapie:

[YouTube Program 2 Polskiego Radia]

Ostatni tego dnia wystąpił Piotr Alexewicz, który w III etapie zaprezentował preludia. - Jest to jedno z najgenialniejszych dzieł Chopina - zaznaczył. - Trzeba je zbudować, zbudować narrację tak, jakby się grało dużą formę, na przykład sonatę. Trzeba to zrobić w sposób bardzo osobisty.

Piotr Alexewicz o swoim występie w III etapie:

[YouTube Program 2 Polskiego Radia]


***

Rozmawiała: Monika Pilch

Data emisji: 15.10.2021

Godzina emisji: 8.10

Materiał wyemitowano w audycji "Poranek Dwójki".

uk


Czytaj także

Przewodnicząca jury Konkursu Chopinowskiego: finaliści mogą nas zaskoczyć

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2020 09:51
- To, co z tego konkursu można wnioskować, to dobry poziom i przygotowanie. Pierwsza trójka, jak i pozostali finaliści, mogą nas zaskoczyć w kwietniu oraz w październiku - komentowała wyniki zakończonego właśnie Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina prof. Katarzyna Popowa-Zydroń, przewodnicząca jury.
rozwiń zwiń
Czytaj także

II etap XVIII Konkursu Chopinowskiego. "Ballady i scherza powinny być obowiązkowe"

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2021 13:45
- Mieliśmy bardzo ciekawe doświadczenie w II etapie z Polonezem fis-moll, który towarzyszy konkursowej historii od zarania. Była bardzo duża grupa, która sobie z nim kompletnie nie radziła, i była grupa, która grała bardzo dobrze, z niuansowaniem i bogactwem - mówił w podsumowaniu II etapu XVIII Konkursu Chopinowskiego Andrzej Sułek.
rozwiń zwiń