Martin Garcia Garcia i jego Chopinowskie interpretacje

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2023 17:00
Bohaterem audycji był Martin Garcia Garcia - laureat trzeciej nagrody i nagrody Orkiestry Filharmonii Narodowej za najlepsze wykonanie koncertu z orkiestrą na XVIII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w 2021 roku. To pierwszy Hiszpan, któremu udało się osiągnąć tak wysoką pozycję wśród laureatów konkursu.
Martin Garcia Garcia podczas finału Konkursu Chopinowskiego
Martin Garcia Garcia podczas finału Konkursu ChopinowskiegoFoto: D.Golik/NIFC

W przededniu występu pianisty z Orkiestrą Polskiego Radia na 27. Wielkanocnym Festiwalu Ludwiga van Beethovena przypomnieliśmy sobie Chopinowskie interpretacje Garcii Garcii, zarejestrowane podczas ostatniego konkursu, a wydane niedawno w dwupłytowym albumie przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina. Zabrzmiały m.in. wybrane preludia, walce i nokturny, Sonata h-moll opus 58 oraz fragment nagrodzonej interpretacji Koncertu f-moll opus 21. 


Posłuchaj
59:06 2023_03_26 16_00_06_PR2_Chopin_osobisty.mp3 Martin Garcia Garcia i jego Chopinowskie interpretacje (Chopin osobisty/Dwójka) 

Martin Garcia Garcia - laureat III nagrody i nagrody za najlepsze wykonanie koncertu na XVIII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

Urodził się w Gijón w Hiszpanii. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku pięciu lat u Natalii Mazoun i Ilyi Goldfarba. Jest absolwentem (dyplom z najwyższym wyróżnieniem) w Escuela Superior de Música Reina Sofia w Madrycie w klasie Galiny Eguiazarovej oraz Mannes School of Music w Nowym Jorku.

Zdobył I nagrody na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Cleveland (2021) i International Keyboard Institute & Festival w Nowym Jorku (2018), co umożliwiło mu zdobycie stypendium na osiedlenie się w tym mieście, gdzie kształcil się u Jerome’a Rose’a.

Występował w salach koncertowych Europy i Stanów Zjednoczonych, zyskując uznanie takich osobowości, jak Vladimir Kraniev, Dmitri Alexeev, Arcadi Volodos, Dmitri Bashkirov, Joaquín Achúcarro i Tatiana Copeland (wnuczka Sergiusza Rachmaninowa). Pod mecenatem Radu Lupu wystąpił w ramach Ruhr Piano Festival.

[wykorzystano opis ze strony Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina]

***

Tytuł audycji: Chopin osobisty

Prowadziła: Róża Światczyńska

Data emisji: 26.03.2023

Godz. emisji: 16.00

mo/pg

Czytaj także

Chopin w nowej interpretacji Rafała Blechacza

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2023 17:00
W tym wydaniu audycji słuchaliśmy II Sonaty b-moll opus 35 oraz Nokturnu fis-moll opus 48 nr 2 Chopina w nowej interpretacji Rafała Blechacza. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Koncert fortepianowy e-moll Chopina. Dyryguje Paweł Klecki

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2023 17:00
W serii Dwójkowej prezentacji nagrań zmarłego 50 lat temu, światowej sławy dyrygenta Pawła Kleckiego, przypomnieliśmy w tym wydaniu audycji kanoniczną interpretację Koncertu fortepianowego e-moll opus 11 Fryderyka Chopina, zarejestrowaną pod batutą artysty ze świeżo upieczonym zwycięzcą VI Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Warszawie - Maurizio Pollinim.
rozwiń zwiń