Chopin w nowej interpretacji Rafała Blechacza

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2023 17:00
W tym wydaniu audycji słuchaliśmy II Sonaty b-moll opus 35 oraz Nokturnu fis-moll opus 48 nr 2 Chopina w nowej interpretacji Rafała Blechacza. 
Rafał Blechacz
Rafał BlechaczFoto: FB Rafała Blechacza

Nowy album Rafała Blechacza raz jeszcze

W najbliższą niedzielę powrócimy do nowego albumu Rafała Blechacza z sonatami i innymi utworami Fryderyka Chopina.

Przypomnijmy, że album miał swoją światową premierę 3 marca tego roku. Jest to pierwsza po sześciu latach przerwy solowa płyta artysty i czwarta poświęcona wyłącznie Chopinowi, po komplecie Preludiów opus 28, nagranych dwa lata po zwycięstwie pianisty w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym imienia Fryderyka Chopina w 2005 roku, Koncertach fortepianowych utrwalonych z Królewską Orkiestrą Concertgebouw pod dyrekcją Jerzego Semkowa (2009) oraz wybranych Polonezach (2013).

Nowy album poza II i III Sonatą fortepianową kompozytora przynosi także jego Barkarolę Fis-dur opus 60 oraz Nokturn fis-moll opus 48  nr 2.


Posłuchaj
59:35 2023_03_12 15_59_51_PR2_Chopin_osobisty.mp3 Chopin w nowej interpretacji Rafała Blechacza (Chopin osobisty/Dwójka) 

W audycji "O wszystkim z kulturą" nadanej w Dwójce 1 marca o nowej płycie i nie tylko z Rafałem Blechaczem rozmawiał Andrzej Sułek.

Sonaty nie definiują całości Chopinowskiego stylu

W rozmowie z Rafałem Blechaczem Andrzej Sułek poruszył wiele tematów, dotykając osobistych, może nawet sentymentalnych wspomnień. Punktem wyjścia była najnowsza chopinowska płyta, która ma premierę 3 marca. - To przede wszystkim album z sonatami b-moll i h-moll, dwa potężne dzieła zestawione z mniejszymi formami, nokturnem fis-moll i barkarolą Fis-dur. To moja wypowiedź w sonatach Chopina o tych formach. Sonaty nie definiują całości Chopinowskiego stylu. Utwory te pracowały we mnie dosyć mocno przez 15-17 lat. Okres pandemii miał tutaj także duże znaczenie. Koniec lata, początek jesieni 2021 roku to był moment wejścia do studia i zarejestrowania tej sonaty, łącznie z sonatą h-moll - mówił pianista.

Misja dzielenia się pięknem

Gość Dwójki stwierdził, że pandemia była najsmutniejszym okresem w jego życiu. - Dla wielu artystów był to czas dramatyczny, zostało nam zabrane coś, co jest sensem naszego życia jako muzyków. Artysta postrzega swój zawód jako pewną misję, czyli dzielenie się pięknem z drugim człowiekiem, a tego kontaktu zabrakło. Nigdy nie byłem wielkim fanem koncertów online, dlatego zdecydowałem się na wejście do studia i zarejestrowanie płyty - podkreślił.

***

Tytuł audycji: Chopin osobisty

Prowadziła: Róża Światczyńska

Data emisji: 12.03.2023

Godzina emisji: 16.00

mo/pg

Czytaj także

Listy Chopina czytane przez Marka Kondrata [POSŁUCHAJ]

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2023 11:10
Od poniedziałku do piątku (27.02-3.03) z okazji przypadającej 1 marca rocznicy urodzin Fryderyka Chopina przypominaliśmy jego listy do rodziny i przyjaciół, w mistrzowskiej interpretacji Marka Kondrata.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rafał Blechacz - nowy album Chopinowski

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2023 17:00
W tym wydaniu audycji Andrzej Sułek, zastępując Różę Światczyńską, przedstawił nowy Chopinowski album Rafała Blechacza. Płyta miała swoją premierę 3 marca.
rozwiń zwiń