Martha Argerich gra koncert f-moll Chopina

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2023 17:00
To było spotkanie z niezrównaną Marthą Argerich, której niedawny występ w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu był jednym z najbardziej wyczekiwanych i komentowanych wydarzeń naszego życia koncertowego.
Martha Argerich
Martha ArgerichFoto: Grzegorz Śledź/PR2

W audycji zabrzmiał opublikowany po raz pierwszy na płycie zapis występu w Detroit, gdzie w 1978 roku, z miejscową Orkiestrą Symfoniczną pod batutą Klausa Tenstedta, wielka pianistka wykonywała Koncert f-moll op. 21 Fryderyka Chopina.

Posłuchaliśmy także nagrań ze zrekonstruowanej dźwiękowo rejestracji Chopinowskiego recitalu artystki w Berlinie w 1967 roku.

Martha Argerich to tryumfatorka VII Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Warszawie (1965), jak również konkursów pianistycznych w Bolzano i Genewie (1967), urodziła się w Buenos Aires. Naukę gry na fortepianie rozpoczęła w wieku 5 lat u Vincenza Scaramuzzy. Okrzyknięta cudownym dzieckiem, zaczęła koncertować w Argentynie, a po 1955 r. kontynuowała naukę w Londynie, Wiedniu i Szwajcarii pod kierunkiem Friedricha Guldy, Nikity Magaloffa, Arturo Benedettiego Michelangelego oraz Stefana Askenasego.

W jej bogatym repertuarze znajdują się utwory m.in. Bacha, Bartóka, Beethovena, Messiaena, Chopina, Schumanna, Liszta, Debussy'ego, Ravela, Francka, Prokofiewa, Strawińskiego, Szostakowicza i Czajkowskiego.

Regularnie współpracuje z najwybitniejszymi orkiestrami, dyrygentami i festiwalami muzycznymi z całego świata. W działalności artystycznej pianistki ważną rolę odgrywa kameralistyka – występowała m.in. z Ivrym Gitlisem, Nelsonem Freirem, Alexandrem Rabinovitchem, Mischą Maiskym i Gidonem Kremerem.

[źródło: nifc.pl]


Posłuchaj
59:20 2023_04_23 16_00_00_PR2_Chopin_osobisty.mp3 Martha Argerich gra koncert f-moll Chopina (Chopin osobisty/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Chopin osobisty

Prowadziła: Róża Światczyńska

Data emisji: 23.04.2023

Godzina emisji: 16.00

mo

Czytaj także

Martha Argerich - finałowy występ na Konkursie Chopinowskim

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2022 17:00
Na początku roku Narodowy Instytut Fryderyka Chopina opublikował płytę przypominającą rywalizację dwojga laureatów głównych nagród VII Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego z 1965 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nowe-stare nagrania Marthy Argerich

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2022 17:02
W audycji "Chopin osobisty" słuchaliśmy wczesnych interpretacji Marthy Argerich, utrwalonych podczas recitalu pianistki w Tokio, 8 czerwca 1976 roku.
rozwiń zwiń