Martha Argerich - finałowy występ na Konkursie Chopinowskim

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2022 17:00
Na początku roku Narodowy Instytut Fryderyka Chopina opublikował płytę przypominającą rywalizację dwojga laureatów głównych nagród VII Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego z 1965 roku.
Martha Argerich to artystka blisko związana nie tylko z Konkursem Chopinowskim, ale i z Festiwalem Chopin i jego Europa
Martha Argerich to artystka blisko związana nie tylko z Konkursem Chopinowskim, ale i z Festiwalem "Chopin i jego Europa"Foto: Shutterstock/mmsanna

Triumfatorka konkursu, Martha Argerich i zdobywca II nagrody, Artur Moreira-Lima, grają na niej koncerty Fryderyka Chopina utrwalone podczas finałowego etapu. Towarzyszy im Orkiestra Filharmonii Narodowej pod batutą Witolda Rowickiego.

Dwie wielkie osobowości, dwa zupełnie odmienne, ale równie fascynujące pianistyczne światy… zatrzymany w czasie bardzo specjalny moment w historii Konkursu, wpisujący się w szczególny sposób w obecny czas: Arthur Moreira Lima zastąpił Marthę Argerich w Jury niedawno zakończonej edycji...

Dziś w audycji konkursowa interpretacja Koncertu e-moll op. 11, którą argentyńska pianistka we wspaniałym stylu przypieczętowała swoje zwycięstwo w 1965 roku.

Martha Argerich to tryumfatorka VII Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego w Warszawie (1965), jak również konkursów pianistycznych w Bolzano i Genewie (1967), urodziła się w Buenos Aires. Naukę gry na fortepianie rozpoczęła w wieku 5 lat u Vincenza Scaramuzzy. Okrzyknięta cudownym dzieckiem, zaczęła koncertować w Argentynie, a po 1955 r. kontynuowała naukę w Londynie, Wiedniu i Szwajcarii pod kierunkiem Friedricha Guldy, Nikity Magaloffa, Arturo Benedettiego Michelangelego oraz Stefana Askenasego. W jej bogatym repertuarze znajdują się utwory m.in. Bacha, Bartóka, Beethovena, Messiaena, Chopina, Schumanna, Liszta, Debussy’ego, Ravela, Francka, Prokofiewa, Strawińskiego, Szostakowicza i Czajkowskiego. Regularnie współpracuje z najwybitniejszymi orkiestrami, dyrygentami i festiwalami muzycznymi z całego świata. W działalności artystycznej pianistki ważną rolę odgrywa kameralistyka – występowała m.in. z Ivrym Gitlisem, Nelsonem Freirem, Alexandrem Rabinovitchem, Mischą Maiskym i Gidonem Kremerem.

[wykorzystano materiały ze strony nifc.pl]


Posłuchaj
58:53 2022_02_20 16_00_01_PR2_Chopin_osobisty.mp3 Martha Argerich - finałowy występ na Konkursie Chopinowskim (Chopin osobisty/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Chopin osobisty

Prowadziła: Róża Światczyńska

Data emisji: 20.02.2022

Godzina emisji: 16.00

Czytaj także

Beethoven Argerich na rozpoczęcie Konkursu

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2015 15:00
Zapraszamy na retransmisję trzeciego koncertu inauguracyjnego. Martha Argerich wystąpiła z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wielcy przegrani Konkursów Chopinowskich

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2021 13:45
Pojawiali się prawie na każdym Konkursie i przeszli do historii na równi ze zwycięzcami. Wybitnych a niedocenionych pianistów wspomina Józef Kański.
rozwiń zwiń