Dmitry Ablogin - obiecujący pianista młodego pokolenia

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2024 17:00
W tym wydaniu audycji kontynuujemy przegląd nowości wydawniczych Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina. Bohaterem naszego spotkania był Dmitry Ablogin - jeden z najciekawszych pianistów młodego pokolenia, finalista I Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych w Warszawie z 2018 roku.
Pianista Dmitry Ablogin
Pianista Dmitry AbloginFoto: Wojciech Grzędziński/NIFC

Dmitry Ablogin - jeden z najbardziej utalentowanych pianistów swojego pokolenia

Działający w Niemczech artysta należy do najbardziej utalentowanych i kreatywnych pianistów swojego pokolenia. W 2021 roku wygrał X Międzynarodowy Konkurs "German Piano Award". Jest również laureatem wielu innych konkursów pianistycznych, w tym Konkursu im. Mikołaja Rubinsteina w Paryżu, Konkursu im. George Enescu German Piano Open w Hanowerze oraz Musica Antiqua w Brugii. Występował m.in. w Szwajcarii, Danii, Niemczech, we Francji, Włoszech i w USA (na Miami International Piano Festival) oraz trzykrotnie na Festiwalu "Chopin i jego Europa", gdzie koncertował na historycznym fortepianie. Jest również pedagogiem we frankfurckiej Hochschule fur Musik und Darstellende Kunst, gdzie wykłada grę na fortepianie i fortepianie historycznym.

Wykonuje także muzykę kameralną

Dmitry Ablogin, który od czasu warszawskiego konkursu cieszy się sympatią i uznaniem polskiej publiczności i krytyków, uważany jest za jedną z największych indywidualności w świecie współczesnej pianistyki. Kształcił się pod kierunkiem Vladimira Troppa w Akademii Muzycznej im. Gniesinych, którą ukończył z wyróżnieniem w 2012 r. Edukację artystyczną kontynuował pod opieką Jespera B. Christensena w Hochschule für Musik und Darstellende Kunst we Frankfurcie nad Menem. Chętnie wykonuje także muzykę kameralną, m.in z Henschel Quartet, Eliot Quartet i Aleną Baevą. Należy do pierwszych artystów, którzy potępili agresję rosyjską na Ukrainę i wciąż wspiera ten kraj w walce o wolność i niepodległość.

W audycji posłuchaliśmy jego interpretacji późnych utworów Chopina utrwalonych dla NIFC na fortepianie Pleyela z 1848 roku, będącym ostatnim instrumentem kompozytora, odrestaurowanym w 2021 roku przez Paula McNulty'ego i przechowywanym w zbiorach Muzeum Fryderyka Chopina.


Posłuchaj
60:19 2024_01_14 15_59_23_PR2_Chopin_osobisty.mp3 Dmitry Ablogin - obiecujący pianista młodego pokolenia (Chopin osobisty/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Chopin osobisty

Prowadziła: Róża Światczyńska

Data emisji: 14.01.2024

Godzina emisji: 16.00

mgc/mo